Kobe Alicja Cichosz

Ceramika przyjazna dłoniom. Poznajcie serię KOBE od Alicji Cichosz

Kobe to zestaw ceramicznych naczyń, które stworzyła młoda projektantka Alicja Cichosz. Seria powstała z pasji do projektowania i radości. Alicja Cichosz w swojej pracy starała się sięgnąć po nieoczywiste rozwiązania i na nowo definiować klasykę. Ceramika jej projektu charakteryzuje się niecodziennymi kolorystycznymi zestawieniami.

Forma serwisu Kobe, od którego marka wzięła swoją nazwę wywodzi się z projektu dyplomowego, który projektantka broniła na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej projekt nazywał się Q1 – ku jednostce. Alicja wykonała go pod opieką prof. Bogumiły Jung. To projekt zestawu ceramiki użytkowej powstały w duchu projektowania uniwersalnego ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej wymagających użytkowników, czyli osób z problemami chwytu. Projekt ewoluował wraz z rozwojem badań, doświadczeń i rozmów przeprowadzanych z przykładową grupą odbiorców osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Głównym jego celem było zaspokojenie podstawowych potrzeb odbiorcy takich jak, ułatwienie chwytu jedną ręką, zminimalizowanie ryzyka przewrócenia, upuszczenia naczynia, a także zapewnienie wygody podczas przenoszenia i mycia. 

Dodatkowym, ale bardzo ważną kwestią była troska o odpowiednią estetykę projektowanych form, tak by nie podkreślać ich specjalnego charakteru. W rezultacie powstał zestaw kubków, a także dwie miski (większa i mniejsza) o spójnych, pasujących do siebie kształtach. Miska ma sercowaty kontur poszerzający się ku użytkownikowi oraz proste, szerokie uchwyty rozmieszczone tak, by zminimalizować siłę, jaką należy włożyć w przeniesienie jej.

Bazą kubka jest owalna forma bez uchwytu o jednej ostrej krawędzi, która pozwala na zaczepienie palców dłoni, a nieregularna wysokość brzegu ułatwia picie, czyszczenie i porcjowanie. Projekt polskiej projektantki został wyróżniony zaproszeniem na wystawę podczas Dutch Desihgn Week w Eindhoven “Stand by! Polish Design Education on Display 2016”.

KOBE od Alicji Cichosz
Seria naczyń Kobe, proj. Alicja Cichosz

Pierwotnie w komplecie były również cztery inne kubki, z jednym lub dwoma ergonomicznymi i skośnie umieszczonymi uchwytami. Projektantka przygotowała też naczynie z kołnierzem okalającym całą jego płaszczyznę, której zadaniem było zatrzymanie dłoni i w ten sposób odciążenie jej od pełnego uchwytu. Kształt i technologia wykonania zestawu Kobe była już udoskonalana. W efekcie powstała uproszczona seria, w której skład wchodzą: kubek, filiżanka z podstawiem, dwie miseczki o ergonomicznych kształtach i pięknych kolorach.

Więcej informacji o zestawie można znaleźć na fanpage na Facebooku klikając tutaj. Z kolei klikając tutaj znajdziecie więcej pięknej ceramiki, od innych projektantów.

fot. Anieszka Zdziabek, źródło: Alicja Cichosz