Ceramika z recyklingu

Ceramika z recyklingu. Powstała z odpadów przemysłowych. 

Zainteresowanie ceramiką szturmem podbija głowy projektantów na całym świecie. Minimalistyczne talerze, miski, czy filiżanki to przedmioty codziennego użytku, na które coraz chętniej zwracamy uwagę. Projektanci z pracowni Granby Workshop postanowili połączyć fascynację ceramiką z zamiłowaniem do ekologii. Tak powstała ceramika z recyklingu, czyli kolekcja naczyń z odpadów przemysłowych.

Granby Workshop to pracownia założona w brytyjskim mieście Liverpool. Projektanci postanowili stworzyć prostą i minimalistyczną kolekcję naczyń ceramicznych, które jako główny materiał wykorzystują odpady poprzemysłowe, takie jak ścinki ceramiczne, skruszone cegły, a także odpadki gliniane, czy glazurowe. Odpady powstają między innymi jako pozostałości przy formowaniu cegieł, czy z osadów powstałych podczas filtrowania wody

Projektanci zauważyli, że wiele firm z branży przemysłu ciężkiego wykorzystujących glinę w produkcji marnuj nawet 30% stosowanego surowca. W skali roku i całego kraju, czy kontynentu daje to tysiące ton gliny, która w rezultacie trafia na składowiska odpadów, lub do spalarni. Projektanci postanowili dać im drugie życie w postaci naczyń ceramicznych.

Zanim woda zostanie przetransportowana do sieci fabryki produkującej zastawę stołową, cegły lub jakiekolwiek inne produkty ceramiczne, musi być czysta – więc wszystkie mułki, szlamy, błotniste pozostałości są odfiltrowywane jako osad odpadowy – mówi współzałożyciel pracowni Lewis Jones.

Do produkcji glazury warsztat Granby wykorzystywał odpady gliny wraz z rozdrobnionym szkłem pochodzącym z recyklingu, pyłem z łupków, granitu i kamieniołomów marmuru. Ceramika z recyklingu powstała z cegły ogniotrwałej bogatej w magnez, a także z połamanych płyt, płytek, czy misek, które są rozdrabniane na drobne proszki. Warto również dodać, że projekt nie wszedłby w życie, gdyby nie wsparcie zwykłych ludzi, którzy wpłacili pieniądze na internetowej zbiórce na platformie Kickstarter. Warsztat Granby zebrał w serwisie łącznie ponad 250.000 złotych co pozwoliło wdrożyć projekt w życie.

źródło: Ceramika | Recykling | Ciekawostki | Ekologia | Sztuka

źródło: granbyworkshop.co.uk