Kompleks czterech małych domów wakacyjnych zbudowano w Międzygórzu, nieopodal granicy Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Chaty Sudeckie zaprojektowali architekci z pracowni Tekktura. Domy mają proste kształty, a ich forma nawiązuje do tradycyjnego budownictwa regionu.
To malownicze miejsce na Dolnym Śląsku. Międzygórze i okolica znane są z atrakcji turystycznych i malowniczego położenia. Zachowały się tutaj zabytkowe obiekty architektoniczne w stylu norweskim i tyrolskim z XIX wieku, a turyści odwiedzają region by eksplorować teren podczas górskich wypraw. Wycieczki są możliwe między innymi dzięki pieszym i rowerowym szlakom turystycznym z masywu Śnieżnika i Czarnej Góry.
Zbudowane Chaty Sudeckie zaprojektowane zostały w zgodzie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu. Architekci wiedzieli, że nawiązanie do klasycznych form budownictwa zapewni najlepszy komfort gościom. Szukając idealnego kształtu, sięgnęli po podręczniki architektury opisujące historyczną zabudowę i proporcje. W tym miejscu przydatna okazała się książka E. Trockiej-Leszczyńskiej Wiejska zabudowa mieszkaniowa w regionie sudeckim (Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1996), z której zaczerpnięto proporcje parteru względem szczytu.
W sumie powstały tutaj cztery identyczne budynki, które usytuowano na skarpie w jednej ukośnej linii. Budynki zdają się „wspinać” po zboczu. Architekci zaproponowali formę, która uwydatnia detal przysuwnicy tradycyjnej więźby storczykowej chałupy sudeckiej. Budynek przykryty jest dachem skośnym, dwuspadowym o nachyleniu połaci głównych pod kątem 50 stopni. Co ważne, zaplanowano dodatkową belkę więźby, tzw. przysuwnicę o nachyleniu 37 stopni z wysuniętymi symetrycznie okapami – to one nadają bocznym ścianom charakterystyczny kształt.
Domy zbudowano z naturalnych materiałów. Również tutaj architekci analizowali literaturę opisującą regionalną zabudowę sudecką oraz przeprowadzili wizję lokalną, podczas której poznali zabudowę zespołu osadniczego Międzygórza. W efekcie zaprojektowali naturalne wykończenia elewacyjne w postaci pionowych form deskowania wykonane z modrzewia olejowanego.
projekt: Tekktura
projekt zieleni: Garte.pl
zdjęcia: fotomohito.eu
Czytaj też: Domek letniskowy | Drewno | Dom jednorodzinny | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie