fot. Maciej Męczyński (Stowarzyszenie Plac Wolności)

Chcą zatrzymać wycinkę. Apel w obronie drzew przy ulicy 27 Grudnia w Poznaniu

Drzewa, które rosną przy ulicy 27 Grudnia w Poznaniu mogą zostać wycięte. Ich los chcą odmienić członkowie Stowarzyszenia Plac Wolności, którzy rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją w obronie drzew. Przy ulicy mają zostać wycięte wszystkie leszczyny, a rosnące tam platany mogą zostać nieodwracalnie zniszczone. Apel publikujemy poniżej.

Nie godzimy się na usuwanie istniejącej zieleni! Planowane wycinki drzew, które przystosowały się do trudnych warunków śródmiejskich i zastąpienie ich sadzonkami w betonowych donicach nie jest logiczne, to działania wbrew trendom ekologicznym oraz, co najbardziej zaskakujące, wbrew zarządzeniom i uchwałom, które Miasto Poznań samo ustala – mówi Anna Sokolnicka-Elzanowska ze Stowarzyszenia Plac Wolności, od lat związana z działaniami proekologicznymi i strażniczymi.

Radni Miejscy podjęli uchwałę w sprawie adaptacji do zmian klimatu (Uchwała Nr X/144/VIII/2019) a Prezydent Miasta Poznania wydał Zarządzenie (nr 399/2022/P z dnia 17 maja 2022 roku) – te dokumenty są obowiązujące i bardzo ważne, ustalone w trosce o zieleń w mieście.

To przykre, że musimy wskazywać na obowiązujące przepisy i regulacje, irytuje nas to, że konieczny jest nadzór społeczny nad działaniami urzędników i spółek miejskich. Zmiany klimatyczne to nasza rzeczywistość, nie pojmujemy, jak w obliczu nadchodzącej katastrofy można podejmować lekką ręką decyzje o wycinaniu drzew w samym sercu miasta – przyznaje Maria Sokolnicka-Guzek.

Nadchodzący wielkimi krokami kolejny ogromny remont w centrum, który obejmie plac Wolności i ulice: 27 Grudnia, część Ratajczaka, Kantaka, Gwarną i Mielżyńskiego będzie kolejnym ciosem, utrudnieniem dla mieszkańców miasta. Przez ogrom prowadzonych prac, kilka frontów robót w jednym czasie, mieszkańcom może umknąć fakt wycięcia wszystkich drzew z południowej strony ul. 27 Grudnia. Stowarzyszenie Plac Wolności analizuje proponowane koncepcje zagospodarowania i na taką rzeź drzew się nie godzi. Uważamy również, że sadzenie drzew w celach antykompresyjnych, czyli drogich betonowych podziemnych donicach to substytut dla naturalnych warunków, w których powinny rosnąć drzewa. Nie mogą więc zastępować już istniejących drzew, a mogą być jedynie ich dopełnieniem. Żywotność drzew w celach antykompresyjnych jest dyskusyjna. Posadzona w ten sposób część drzew na wyremontowanym odcinku ul. Święty Marcin nie przetrwała próby czasu i konieczna była ich wymiana.


Zwracamy też uwagę, że na tym odcinku w ciągu ulicy 27 Grudnia nie pojawi się 80 nowych drzew, jak przedstawia to magistrat, nie można bowiem brać pod uwagę nowych nasadzeń na innych ulicach. Z tego powodu postanowiliśmy uruchomić petycję do Prezydenta w obronie drzew.

Zwracamy się o zaniechanie destrukcji zieleni, chcemy by zmienić projekty tak, aby drzewa mogły dalej rosnąć bezpiecznie w swoim środowisku, martwimy się również o platany z drugiej strony ulicy, których korony oraz korzenie będą kolidowały z inwestycją drogową w tym z trakcją tramwajową. Przypominamy w ten sposób o woli mieszkańców Poznania, którym los każdego drzewa w mieście jest bliski.

Petycja będzie dostępna od poniedziałku w punktach w pobliżu ul. 27 Grudnia – lokalnie oraz stacjonarnie – przyjęliśmy taką wersję, by zmobilizować poznaniaków do spaceru wśród tych pięknych, zielonych drzew. Martwimy się jednocześnie, że może to być ostatni taki spacer wśród zieleni tego rejonu. Miasto ma zamiar zmienić oblicze tej części miasta w trakcie przebudowy w ramach tzw. Programu Centrum.

Na samej petycji nie poprzestajemy i zapraszamy serdecznie do dyskusji. W trakcie zbierania podpisów pod petycją odbędzie się współorganizowane przez kilka podmiotów spotkanie dyskusyjne – “Co z tymi drzewami?”, które poprowadzi specjalistka w temacie pani Aneta Mikołajczyk, przedstawicielka Koalicji ZaZieleń Poznań, architektka krajobrazu, specjalistka ds. projektowania zieleni i przestrzeni publicznych oraz ochrony i konserwacji założeń ogrodowych, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę 13 lipca o godzinie 17.00 w KWIETNEJ – herbaciarni i kwiaciarni przy ul. 27 Grudnia 3.

fot. Maciej Męczyński (Stowarzyszenie Plac Wolności)

Czytaj też: Poznań | Ekologia | Ciekawostki | Urbanistyka | Miasto | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły