Ławek Warszawskich

Chcieli ich mieszkańcy. W 2020 roku w stolicy ustawiono 700 Ławek Warszawskich

Ustawienie Ławek Warszawskich to realizacja projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego – pomysły na 2020 rok. Wzór Ławek Warszawskich wybrali mieszkańcy głosując na ten model w 2018 roku.

Model Ławki Warszawskiej został wybrany przez mieszkańców w 2018 roku, a proces wykonania mebla przeprowadził Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy. Ławka występuje w trzech wariantach: bez oparcia, z oparciem bez podłokietników oraz z oparciem i podłokietnikami. Forma ławki była testowana pod względem estetyki, funkcjonalności oraz wygody przez mieszkańców oraz przedstawicieli urzędów.

Lokalizacje ławek wskazywali nam mieszkańcy, którzy w ramach Akcji Ławka Warszawska podczas warsztatów i spacerów identyfikowali najbardziej ich zdaniem potrzebne miejsca do spoczynku – czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Ławki stanęły w miejscach, w których znajdowały się wcześniej starsze modele. Meble miejskie ustawiono też w zupełnie nowych lokalizacjach. Nowe ławki stanęły między innymi w Parku Praskim, Parku Morskie Oko oraz na ulicach Służewa, Bródna i Bielan.

Ławek Warszawskich


W sumie w 2020 roku ustawiono 700 nowych ławek. Aż 180 sztuk zostało wymienionych w Parku Praskim, w Parku Morskie Oko w miejsce starych pojawiło się 120 nowych konstrukcji. Ławki pojawiły się też przy Alei Lotników (9 sztuk), ul. Puławskiej (6 sztuk), a po 5 sztuk przy: al. Harcerzy, Rzeczpospolitej, Wałbrzyskiej i Nowoursynowskiej.

Dodatkowo pracownicy ZZW w części lokalizacji posadzili nowe drzewa i ustawili kosze na śmieci.

Czytaj też: Warszawa | Zieleń | Meble miejskie | Park

źródło: ZZW