Chcieli podziękować za gościnę. Ukraińcy posprzątali park w Gdańsku

Grupa ponad 40 osób z Ukrainy posprzątała park leśny przy ulicy Jaśkowa Dolina w Gdańsku. Akcję skoordynowała grupa The Warsaw, która pomaga w realizacji podobnych akcji w innych miastach w Polsce.

O pierwszej akcji sprzątania parków pisaliśmy niedawno TUTAJ. Ukraińcy posprzątali wtedy park w centrum Suwałk – akcję określili mianem “sobotniku”. Teraz śmieci pozbierane zostały z parku w Gdańsku. Uczestnicy samodzielnie zdobyli torby na odpady oraz jednorazowe rękawiczki. Miasto pomogło jedynie w transporcie zebranych odpadów.

Park w Gdańsku posprzątano drugiego kwietnia. Miejsce wybrano po konsultacji z urzędem miasta, który wskazał leśny park przy ulicy Jaśkowa Dolina jako ten wymagający sprzątania. Kilkanaście dużych worków zapełniono odpadami w zaledwie kilka godzin. W akcji uczestniczyli uchodźcy z Ukrainy. Były to głównie kobiety i dzieci, które chciały podziękować Polakom za udzielone schronienie i gościnę.

Urząd Miasta w Gdańsku na swojej stronie gdansk.pl podaje, że na skrzynkę pocztową urzędu jedna z osób przysłała zdjęcia dokumentujące sprzątanie parku. Przesłane pliki były podpisane tytułem “Dziękujemy Polsce”. Miasto informuje też, że w sobotę 9 kwietnia uchodźcy z Ukrainy posprzątają też Park im. R. Reagana.


Podobnych akcji w “czynie społecznym” będzie w Polsce więcej. O terminach planowanych akcji na swoim profilu w serwisie Instagram pisze grupa The Warsaw. Ich profil obserwuje tam ponad 100 tysięcy użytkowników.

Czytaj też: Gdańsk | Ukraina  | Park  | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

fot. The Warsaw, źródło: The Warsaw, Gdansk.pl