CHLEBOVA w Gdańsku. Apartamenty w miejscu dawnej piekarni

Budynek CHLEBOVA to kameralny apartamentowiec. Zbudowany zostanie w miejscu dawnej piekarni, która na początku XX wieku działała przy ul. Wiosny L udów 4.

Lokalizacja nie była dziełem przypadku, znajduje się bowiem w pierwszej linii zabudowy nad Motławą, ale równocześnie znajduje si ę w dość cichym i spokojnym miejscu, na granicy Starego i Młodego Miasta w Gdańsku. To wzdłuż niej w przyszłości będzie biegł historyczny trakt spacerowy, łączący dawny Gdańsk z nową zabudową na dawnych terenach stoczniowych.

Inwestycja NDI, której deweloper nadał nazwę CHLEBOVA, zaprojektowana została przez sopocką pracownię Roark Studio, specjalizującą się w nowoczesnej zabudowie apartamentowej na terenie Trójmiasta.

To jedna z najbardziej inspirujących i najciekawszych realizacji naszej pracowni. Projektowany budynek rozpoczyna rewitalizację tej części Śródmieścia Gdańska, dotąd leżącej na uboczu, a tymczasem leżącej w granicach Starego Miasta i bezpośrednio nad Motławą. Mamy też świadomość historii tego miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku – mówi Jakub Bladowski, prezes Roark Studio. 

Chlebova obejmie siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łącznie w obiekcie znajdzie się 160 apartamentów o powierzchni 36 do 110 m kw. W części parterowej znajdą się lokale usługowe z antresolami, sięgającymi pierwszej kondygnacji. Planowane są w nich punkty gastronomiczne. Na szczytowej kondygnacji znajdzie się taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta. W obiekcie planowana jest również strefa fitness, business lounge oraz bawialnia dla dzieci.

Inwestycja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, również wśród gdańskich aktywistów miejskich.

Zwykle, gdy widzimy znikający z panoramy miasta budynek taki jak dawne WL4, zajmowany wcześniej przez artystów, mamy poczucie pewnej straty, gdyż nie często zdarza się, że na miejsce wyburzonego obiektu powstaje coś lepszego. Tym razem mam wrażenie jednak, że mamy do czynienia z precedensem, który zmienia ten stan, dając nam coś radykalnie lepszego. Inwestycja Chlebova apartamenty świetnie wypełnia zaplanowaną urbanistykę tego miejsca tworząc pierzeję w pasie ulicy Ks. Popiełuszki oraz uzupełniając fragment waterfrontu, zaś jakością samej architektury przyjemnie nas zaskakuje. Wraz z sąsiednimi inwestycjami sprawia to, że spacerowa część bulwarów nad Motławą, wraz z eleganckimi przestrzeniami publicznymi znacznie się wydłuża. Dzięki temu coraz większa część nabrzeży Motławy staje się atrakcyjna dla mieszkańców Gdańska i odwiedzających nas turystów. Trzeba pamiętać, że miejsce, w którym powstają te apartamenty nie jest jednak końcem Śródmieścia Gdańska, a tak naprawdę dopiero początkiem przyszłej wspaniałej dzielnicy Młodego Miasta, które będzie jego nową częścią i wizytówką rozwoju całego trójmiasta w dwudziestym pierwszym wieku. – mówi Paweł Mrozek, wice prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Planowany termin oddania apartamentów do użytku to połowa 2020 roku.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły