Chmielna 124

Chmielna 124 w Warszawie: historia niepozornego budynku

Na rogu ul. Chmielnej i Żelaznej, pod adresem Chmielna 124, stoi prosty, niewyróżniający się budynek o jasnej elewacji i nieskomplikowanej bryle. Jego wygląd może sugerować, iż powstał nie dawniej niż parę dekad temu. Zagłębiając się jednak w jego historię dowiadujemy się o budowli bardzo ciekawych informacji.

Okazuje się, że dom powstał najprawdopodobniej w połowie XIX w. Należał do Bronisława Orłowskiego, który prowadził tam własną restaurację. Lokal nosił nazwę “Orłówka”, od nazwiska właściciela przybytku, który reklamował się dumnie promując piwo Braci Reych. Atrakcją restauracji były trzy stoły bilardowe i nocna orkiestra na żywo.

Chmielna 124


Kamienica była nieco niższa niż inne otaczające ją budynki, co wyróżniało ją na ich tle i tworzyło swoisty kameralny klimat. Podczas działań II wojny światowej na budynek spadły bomby, wskutek czego zniszczeniu uległo ostatnie piętro z mansardowym, ozdobnym dachem. Po wojnie budynku nie wyburzono, ale nie zdecydowano się też na odbudowę utraconego piętra. Na przełomie lat 50. i 60. w budynku działał podrzędny lokal. Później obiekt przebudowano, zmieniając m.in. wielkość okien oraz usuwając balkony. Obecnie ma tam swoją siedzibę Zarząd Dróg Miejskich.

W ostatnich latach budynek ocieplono, kładąc na jego elewacji styropian i nadając mu nowy, pastelowy kolor. Niestety, obiekt tak bardzo zatracił już swoje pierwotne cechy i walory, że żadne z doraźnych remontów nie są w stanie przywrócić mu dawnego uroku. Prosty i nijaki dziś klocek czasy swojej świetności ma już dawno za sobą i nie zanosi się na to, aby jego sytuacja miała ulec poprawie.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi budynkami! To może Cię zainteresować: 

Źródło: polska-org.pl, czmurek.pl

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura 

Chmielna 124 w roku 1938 i 2023. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie