Chmielna w Warszawie przejdzie metamorfozę. Znamy zwycięski projekt!

Chmielna w Warszawie to jedna z najważniejszych ulic centrum Warszawy. Jej wielki potencjał ma zostać podkreślony dzięki przebudowie organiowanej w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Chmielna ma stać się przyjaznym mieszkańcom deptakiem, pełnym zieleni i lokali gastronomicznych. Właśnie poznaliśmy zwycięski projekt, który przygotowała pracownia RS Architektura Krajobrazu.

Chmielna to obecnie nieco zaniedbana ulica, która łączy Ulicę Marszałkowską na wysokości Placu Defilad z przebudowywanym obecnie Placem Pięciu Rogów, a dalej z Nowym Światem na wysokości ulicy Foksal. Chmielna stanie się zatem swego rodzaju domknięciem powstającego Nowego Centrum Warszawy, nazywanego również ze względu na rozkład ulic Warszawskim Uśmiechem. Tak zwany Warszawski Uśmiech ciągnie się od Placu Zbawiciela na południu, po Park Saski na północy, a także od Dworca Centralnego na wschodzie po Rondo generała Charles’a de Gaulle’a na wschodnie. Docelowo Nowe Centrum Warszawy obejmie również przebudowę Placu Konstytucji, Placu Trzech Krzyży, a także Park Centralny (obecny Plac Defilad).


#NoweCentrumWarszawy to także nowa ul. Chmielna. Rozstrzygnęliśmy konkurs na projekt jej przebudowy. Zniknie betonowa kostka, a pojawi się zieleń i dwa skwery w zupełnie nowej odsłonie. Tworzymy w sercu miasta przyjazną przestrzeń, gdzie po prostu będzie chciało się spędzać czas! Zwycięski projekt przygotowała pracownia RS Architektura Krajobrazu, która wcześniej projektowała m.in. Bulwary nad Wisłą – gratuluję!” – napisał na swoim profilu na Facebooku Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski

Jak dodaje warszawski magistrat Nowe Centrum Warszawy ma całkowicie odmienić wizerunek stolicy. Zmiany mają zwrócić tę część miasta rowerzystom i pieszym poprzez lepiej skomunikowane ciągi piesze, więcej zieleni w postaci szpalerów drzew, czy skwerów, a także dzięki zwężeniu pasów ruchu dedykowanych samochodom. Chmielna w Warszawie ma być najlepszym przykładem nadchodzących gigantycznych zmian. Jak wam się podoba metamorfoza Chmielnej?

Poza Chmielną zmiany obejmą również: 
Plac Pięciu Rogów, o czym przeczytacie klikając TUTAJ,
zwężone zostaną Aleje Jerozolimskie o czym przeczytacie TUTAJ, 
ulica Marszałkowska zyska nowe nasadzenia i ścieżki rowerowe, o czym przeczytacie TUTAJ, 
zmiany obejmą również Plac Centralny (obecny Plac Defilad) oraz Aleję Jana Pawła II o czym przeczytacie TUTAJ. 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Ciekawostki | Ekologia | Metamorfoza

PONIŻEJ: WIDOK NA ŚCIANĘ WSCHODNIĄ OD STRONY ULICY CHMIELNEJ

PONIŻEJ: WIDOK W STRONĘ PLACU PIĘCIU ROGÓW OD STRONY ULICY CHMIELNEJźródło: facebook.pl/rafal.trzaskowski
wizualizacje: RS Architektura Krajobrazu.

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły