DESIGN

Chodnik, który zapobiega podtopieniom. To projekt pracowni Snøhetta

Flyt – tak nazywa się chodnik, który zapobiega podtopieniom w miasta. System zaprojektowała norweska pracownia architektoniczna Snøhetta.

Wykonane są z betonu i mają minimalistyczną formę. Architekci z pracowni Snøhetta zaprojektowali chodnik o kształcie heksagonu, który dzięki zmiennym proporcjom i ułożeniu ma pomóc przeciwdziałać zbieraniu się wody po gwałtownej ulewie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w miastach, które borykają się z problemami podtopień.

Architekci przyznają, że pomysł na stworzenie takiego rozwiązania nie jest nowością. Powierzchnie przepuszczalne wodę znane są od lat, jednak ich produkt różni się od tych dostępnych na rynku, które najczęściej są efektem pracy inżynierów i drogowców. Flyt jest przykładem tego, że takie powierzchnie mogą być eleganckie i można je kłaść w reprezentacyjnych częściach miast.

Sześciokątne płyty przepuszczają wodę i ułożone razem tworzą minimalistyczną, przyjemną dla oka kompozycję. System składa się z trzech heksagonalnych płyt o różnych rozmiarach. Flyt został zaprojektowany w taki sposób, że odstępy między kamieniami mogą zmieniać się – to pozwala na stworzenie różnych stopni przepuszczalności, w zależności od potrzeb.

Różne przerwy między płytkami wynikają z wykorzystania innych systemów blokujących. Najmniejsza płytka ma wystające największe “zęby”, zatem kiedy kamienie się zazębiają, odstęp między nimi jest większy. W efekcie pokryty takimi płytkami plac aż w 28 proc. jest przepuszczalny.

W badaniach nad projektem brali udział eksperci z firmy Asak, która jest norweskim producentem kostki brukowej. Asak ma w swoim portfolio przepuszczalne kostki brukowe, ale ich wygląd sprawia, że nie pasują do przestrzeni miejskich. Odpowiedzią na ten problem jest właśnie system Flyt. Taki chodnik, który zapobiega podtopieniom może być wykorzystany w parkach i miejskich placach. Sprawdzi się też na parkingach.

źródło: Snohetta (www.snohetta.com)

Czytaj też: Meble miejskie | Miasto | Ciekawostki | Beton | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Apartament dla dwojga w Krakowie. Tu kolory grały główną rolę!

Piaskowe beże, jasne kolory i naturalne materiały charakteryzują przestronny apartament dla pary, położony w jednej…

16 kwietnia 2024

Parterowy dom pośród drzew. Oś budynku stanowi dachowy świetlik przebiegający w kalenicy

Parterowy budynek zaprojektowano pośród drzew, na działce położonej w pobliżu lasu. Dom projektu zespołu pracowni…

16 kwietnia 2024

Pożar w Kopenhadze. Runęła iglica 400-letniej Giełdy Papierów Wartościowych!

Pożar w Kopenhadze wybuchł w trakcie remontu Starej Giełdy Papierów Wartościowych, która jest jedną z…

16 kwietnia 2024

Kamienica Gurewicza w Warszawie. Budynek ocalał jako jeden z nielicznych przy ulicy Chłodnej

Warszawski Mirów był przed 1939 rokiem w dużym stopniu zamieszkały przez ludność żydowską. Od listopada…

16 kwietnia 2024

Wiwat kolory! Mieszkanie z artystyczną duszą w Gdańsku

Niebanalne wnętrze zaprojektowała Patrycja Majewicz. Projektantka sięgnęła po odważne kolory, które nawiązują do estetyki meksykańskiej.…

16 kwietnia 2024

Panele winylowe ARBITON zdobywają nagrodę RED DOT

Panele winylowe z mineralnym rdzeniem zdobyły najważniejszą nagrodę designu – RED DOT. Wyprodukowana w całości…

16 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej