Pierwszy chodnik z zielonego betonu w Poznaniu. Jest ekologiczny i pochłania smog!

Poznań to kolejne miasto, w którym Skanska wybuduje chodnik z zielonego betonu redukujący negatywny dla zdrowia człowieka smog. Zakończenie prac i oddanie go do użytku zaplanowane jest na drugi kwartał 2021 roku. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach inwestycji Nowy Rynek – kompleks budynków powstanie na terenie dawnego dworca PKS pomiędzy ulicami: Wierzbięcice, ks. Wujka, Przemysłową i Matyi.

Dzięki promieniom słonecznym, na powierzchni tzw. zielonego betonu dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla człowieka cząstek NOx. Są one rozkładane na neutralne związki azotu i wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczania.


Pomiary przeprowadzane przez Skanska i partnerów naukowych podczas badań laboratoryjnych, a następnie w przestrzeni miejskiej, pokazały, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje średnio o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni. Skanska z powodzeniem przetestowała tę technologię przy swoich inwestycjach w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Pierwszy w Poznaniu chodnik z zielonego betonu będzie miał prawie 4000 mkw. Prace rozpoczną się w pierwszym kwartale 2021 roku, a oddanie do użytku zaplanowano na drugi kwartał, wraz z budynkiem D kompleksu Nowy Rynek. Chodnik o takiej powierzchni w ciągu roku neutralizuje równowartość zanieczyszczeń wyemitowanych przez samochód z silnikiem diesla, który przejechał ponad 70 tys. kilometrów.

Nowy Rynek będzie docelowo składał się z 5 budynków łączących funkcje biurowo-usługowe, handlowe i mieszkaniowe. Całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Kompleks – jak sama nazwa wskazuje – stanie się nowym miejskim rynkiem, miejscem dla biznesu, mieszkańców oraz turystów, zachęcającym do spotkań, sprzyjającym rekreacji i rozrywce. Powstanie tu otwarta przestrzeń, z której poznaniacy i odwiedzający miasto będą mogli korzystać na wiele sposobów – pracując w nowo powstałych biurowcach czy odpoczywając w ogródkach miejskich kawiarni.

O podobnej realizacji pisaliśmy przy okazji powstania pierwszego chodnika antysmogowego w Krakowie. Przeczytacie o nim TUTAJ! 

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Architektura | Biurowiec | Poznań | Polska

źródło: poznan.pl 
zdjęcia: Skanska