Chorwacja: wnętrze Pałacu Prezydenckiego po remoncie wypełnił nowoczesny design

Chorwacja słynie nie tylko z pięknych turystycznych regionów, ale z wzornictwa. Salon Południowy Villi Zagroje Pałacu Prezydenckiego został odnowiony w 2021 roku w ramach Dorocznej Wystawy Chorwackich Architektów. W projekcie uczestniczył Chorwackie Stowarzyszenie Architektów (CAA), Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu (MSU), marka meblowa Prostoria i współpracujące z nią Studio Grupa, które w Polsce znane jest z projektów lamp Arigato, Ili Ili i Baluna.

Idea “Salonu Południowego 2021” zakorzeniona jest w wartościach modernizmu, w którym architektura, design i sztuka stanowią równoważne dziedziny. Do tego dążą też w swojej pracy projektanci Studia Grupa (Filip Despot, Ivana Pavić, Tihana Taraba), którzy pojawili się na tej wystawie w roli – architektów, producentów oświetlenia, a także projektantów mebli i dywanów.

Na wystawie można zobaczyć modele lamp Baluna inspirowane Bauhausem. W trzech strategicznych punktach umiejscowiono żyrandole Baluna (również dostępne w Polsce). W czasie Bauhausu prym wiódł minimalizm oraz oszczędność konstrukcji przedmiotów użytku codziennego. Bo forma miała bezpośrednio wynikać z funkcji przedmiotu. Żyrandole Baluna zaprojektowane przez Studio Grupa mają oszczędny charakter, to jakość bez zbędnych ozdobników. Asymetryczne ramiona i wyrazista forma dodają im artystycznego wyglądu.

W miejscach wypoczynku “Salonu Południowego 2021” przy sofach ustawiono lampy podłogowe Arigato (z jednym i dwoma źródłami światła). Czarna, matowa lampa składa się z prostych elementów, połączonych ruchomymi przegubami. Wnętrze klosza jest białe i dobrze rozprasza światło. Żarówkę osłania czarny owalny element, który poprawia funkcję lampy, takie światło nie razi i jest komfortowe.

Lampy podłogowe Arigato ustawiono w bliskiej odległości dzieł sztuki, ponieważ korespondują one z obrazami. Mówią tym samym językiem – geometrii.


Do wystawy wypożyczono z Muzeum Sztuki Współczesnej obrazy artystów: Silvio Vujičić, Ruff (2007), J. Dobrović (1985), Ivan Picelj, Composition W (1956), D. Jurić, Memo-Chips (2010) . Całe wnętrze zamyka klamrą modernizmu posadzka ułożona w abstrakcyjne, abstrakcyjne, geometryczne wzory.

Choć projekt był tymczasowy, jego innowacyjny charakter zaprezentował całkiem inną ścieżkę rozwoju, którą może pójść nowoczesna dyplomacja. Pokazał też potencjał chorwackiego dziedzictwa architektonicznego i kreatywności, do którego zalicza się Villa Zagroje, połączona z współczesnym, najlepszym chorwackim wzornictwem oraz dziełami sztuki artystów od lat 50. XX wieku aż do współczesności.

Projekty lamp Studio Grupa są do kupienia online i stacjonarnie u dystrybutora marki Studio Grupa Pufa Design www.pufadesign.pl; FB (TUTAJ) i IG @pufadesign.

Zdjęcia: Vanja Šolin

Czytaj też: Oświetlenie | Detal | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł powstał we współpracy z Pufa Design.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły