Cichy Dom przy autostradzie. Zaprojektowany tak, by likwidować hałas

Cichy Dom powstał na podłużnej działce biegnącej wzdłuż autostrady A1. Architekci zaprojektowali go w taki sposób, by jak najbardziej ograniczyć hałas. Sposób, w jaki to zrobili jest naprawdę pomysłowy!

Dość długa, ulokowana równolegle do autostrady A1 działka leży w kierunku północno-południowym. Autostrada odległa jest wprawdzie o ok. 100 metrów, jednak wjazd na trasę techniczną powstał niemal na wprost domu. Dźwięki z autostrady dochodzą do terenu inwestycji całkiem wyraźnie. Problem hałasu został rozwiązany poprzez ukształtowanie domu w formie czterech ścian usytuowanych równolegle do autostrady, spełniających funkcję barier akustycznych, pomiędzy którymi rozlokowane zostały wszystkie funkcje.

Działka, na której projektowany jest budynek to teren o nachyleniu w kierunku północnym. Budynek o rzucie w kształcie trzech połączonych prostokątów usytuowany jest na północnej części działki. Wjazd  na działkę zaprojektowano od strony południowej.

Cichy Dom to właściwie dwa tunele (większy i mniejszy) zajmujące obszar pomiędzy wspomnianymi wcześniej “barierami akustycznymi”. Wewnątrz nich zastosowano przeszklenia od południa w strefie dziennej i od północy w sypialniach. Przeszklenia umożliwiają widok na ogród. Wysunięcie ścian i dachów poza przeszklenia wychodzące na ogród spełnia dwie funkcje: ogranicza dźwięki z autostrady oraz jest dobrane w taki sposób, żeby latem ograniczać ilość słońca docierającego do środka.

Wejście do domu znajduje się od strony wschodniej. Do obiektu prowadzi niski mostek niwelujący różnicę wysokości między budynkiem a drogą. Znajdujący się centralnie pokój dzienny, z kominkiem na środku, łączy wszystkie funkcje obiektu. Część zachodnia mieści gabinet z łazienką oraz sypialnię wraz z garderobą i łazienką. W części wschodniej poza umieszczonym centralnie wiatrołapem znajdują się dwie sypialnie z łazienką, wc i garderobą.

Budynek zaprojektował zespół: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Joanna Wawrzyniak, arch. Karol Wawrzyniak, arch. Katarzyna Mazurek, arch. Marek Lis, arch. Alina Kudla.

lokalizacja: Czerwionka—Leszczyny
data: 2017
powierzchnia całkowita: 439 m kw.
zdjęcia: Juliusz Sokołowski
Nagrody: Architektura Roku SARP dom jednorodzinny, wyróżnienie
Wystawa Domy grupy wyszehradzkiej „V4 Family Houses 2018″, wyróżnienie