City Port Wrocław. Na 35 hektarach powstanie osiedle, marina i bulwary

City Port Wrocław ma odmienić oblicze Wrocławia i upodobnić go do takich miast jak Amsterdam, czy Hamburg. Wielka inwestycja, która zajmie ponad 35-hektarów w centrum Wrocławia zaprojektowana została przez architektów z pracowni BCM Architekci Sp. z o.o. na zlecenie właściciela tego terenu – Fermy Drobiu Woźniak i ATC Development.

Wrocław ma już znane, duże osiedla mieszkaniowe nad Odrą, w nazwie których jest słowo „port”. To Port Popowice i Olimpia Port. Do tej grupy dołączy City Port: duże osiedle położone na 35 hektarach powierzchni. Inwestycja zmieni oblicze centrum Wrocławia, a w szczególności Kleczków i Nadodrze.

Obecny teren portu miejskiego przy ul. Kleczkowskiej jest terenem przemysłowym, zdegradowanym poprzez wieloletnie zaniedbania i zabetonowanym przez różne place dostaw, składowe, magazyny i warsztaty samochodowe. Celem nadrzędnym stworzenia masterplanu pokazującego całościowe, docelowe zagospodarowanie nowej jakości tego terenu, jakim jest koncepcja City Portu, było jego otwarcie dla ludzi i stworzenie miejsc zachęcających do spędzania tu czasu. Projektowane przez BCM Architekci zagospodarowanie obejmuje swoim zakresem mariny wraz z restauracjami i kawiarniami, promenady nad wodą z elementami małej architektury, ciągi rowerowe, place zabaw oraz zielone parki i skwery – opisuje Zuzanna Bińczyk, architekt, prezes Zarządu BCM Architekci Sp. z o.o.

Zaprezentowane wizualizacje robią wrażenie: poprzemysłowy teren zmieni się w nowoczesne, zielone osiedle nad Odrą z mariną, parkiem, restauracjami, bulwarami, szkołą i przedszkolem. Te plany pokazują, że inwestor chce wykorzystać nabrzeża tak, jak to się robi w Amsterdamie czy Hamburgu.

City Port jest zlokalizowane, mimo otoczenia z większości stron rzeką i kanałem portowym, w ścisłym centrum miasta. Jak na tę lokalizację zaprojektowany został bardzo wysoki współczynnik zieleni stanowiący około 50 proc. całości zagospodarowania, mając na uwadze stworzenie nowej, bardziej przyjaznej przestrzeń dla mieszkańców tego osiedla oraz wszystkich mieszkańców Wrocławia, którzy będą ją odwiedzać, w różnej formule. Zważając na fakt, iż istniejące osiedla zlokalizowane wokół są zabudowane bardzo zwartą tkanką miejską, zabudową kamieniczną, gdzie tej zieleni jest niewiele, dodatkowo zaprojektowany został park o powierzchni ponad 3 hektarów – wylicza Zuzanna Bińczyk.


Wrocławska architekt zwraca uwagę, że do zachowania pozostawiono obiekty zabytkowe w postaci suwnicy bramowej oraz żurawia Koguta (nazwa potoczna), które mogą stanowić dodatkową atrakcję a przede wszystkim są świadectwem historii portu. – Nowa zabudowa będzie stanowić oprawę dla obiektów i budynków historycznych – dodaje Zuzanna Bińczyk.

W City Port Wrocław powstanie około 20 budynków mieszkalnych i kilka usługowych, głównie 6-8 kondygnacyjnych. Na nowym osiedlu  przewidziano powstanie zespołu szkolno-przedszkolnego wraz z zespołem boisk. W planach jest także stworzenie przystanku tramwaju wodnego.

O pracowni:
BCM ARCHITEKCI Sp.  z o.o. jako pracownia projektowa powstała w lutym 2015 roku. Jednakże założyciele firmy są związani z projektowaniem architektonicznym nie od dziś. Firma BCM ARCHITEKCI wywodzi się z Kancelarii Dorota Miller i Partnerzy, która prężnie działa na rynku wrocławskim. Wykwalifikowany zespół architektów z bogatym doświadczeniem zawodowym cechuje bardzo dobra znajomość wiedzy techniczno-budowlanej. Projekty realizowane przez pracownię charakteryzuje funkcjonalizm przyjętych rozwiązań projektowych i zastosowanie nowoczesnych technologii. Dobra organizacja i elastyczność pracy zespołu architektów pozwala na staranne i rzetelne opracowywanie projektów zgodnie z uzgodnionym uprzednio z inwestorem harmonogramem prac. Każdy z podejmowanych tematów projektowych staje się dla kreatywnego zespołu architektów wyzwaniem. Kreując przestrzeń dopasowują ją do oczekiwań inwestora jednocześnie wpisując w kontekst danego miejsca.

źródło: BCM Architekci (bcmarchitekci.pl)

Czytaj też:  Wrocław | Architektura w Polsce | Osiedle | Styl loftowy  | whiteMAD na Instagramie