Co powstanie w miejscu Czarnego Kota
Wizualizacja 120-metrowego wieżowca Libero

Co powstanie w miejscu Czarnego Kota? Apartamentowiec, czy biurowiec?

Co powstanie w miejscu Czarnego Kota? To pytanie zadaje sobie wiele osób pamiętających słynną samowolkę budowlaną, jaką być hotel Czarny Kot. Deweloper, spółka Green Property Group (GPG) ma ważną zgodę budowlaną, w ramach, której na działce przy ulicy Burakowskiej 4 może wybudować 120-metrowy budynek biurowy. Deweloper zamierza jednak zmienić swoje plany, budując w tym miejscu apartamentowiec o wysokości 96,5 metra. Aby to zrobić, musi uzyskać nową zgodę budowlaną, zaakceptowaną przez Radę Miasta. W tym celu prowadzony jest dialog społeczny, w ramach którego mieszkańcy mogą przekonać lub zniechęcić władze Warszawy do zaakceptowania nowego planu zabudowy. 

W miejscu Czarnego Kota powstanie Libero Tower

Zacznijmy od początku. O budowie kompleksu Libero Tower wiadomo od kilku lat. Utrudnieniem w realizacji projektu była stojąca na działce samowolka budowlana, jaką był hotel Czarny Kot. Po wieloletniej batalii sądowej udało się zmusić właściciela do rozbiórki obiektu o czym przeczytacie tutaj: CZARNY KOT W WARSZAWIE ZOSTANIE ZBURZONY. RUSZA ROZBIÓRKA

Hotel Czarny Kot w trakcie rozbiórki

Libero Tower – biurowiec, czy apartamentowiec?

Początkowo plany zakładały budowę w miejscy Czarnego Kota kompleksu biurowego z dominantą w postacie 120-wieży zlokalizowanej przy ulicy Burakowskiej 4. Deweloper chce jednak mieć możliwość budowy w tym miejscy niższego apartmentowca, jednak to wymaga nowej zgody zaakceptowanej przez Radę Miasta.

“Nasza propozycja zakłada zmianę charakteru budynku z biurowej, na którą inwestor dysponuje pozwoleniem, na budynek o charakterze mieszkalnym. Aby to zrealizować, inwestycja musi zostać zaakceptowana przez Radę Miasta. Działanie takie jest możliwe w oparciu o ustawę o specjalnych ułatwieniach dotyczących inwestycji mieszkaniowych. Realizacja budynku mieszkalnego urozmaici tę okolicę, wprowadzi w kwartał więcej życia, również po godzinach pracy oraz w weekendy.

Lokale handlowe i usługowe na parterze oraz pierwszym piętrze inwestycji, pozwolą stworzyć atrakcyjną ofertę oraz przestrzeń w miejscu, koło którego przechodzą codziennie okoliczni mieszkańcy i pracownicy. Zmniejszenie wysokości budynku o ponad 20 metrów podkreśli jego mieszkalny charakter. Inwestycja spełnia wymogi formalne wynikające z lokalnych standardów urbanistycznych obowiązujących w Warszawie. Projekt uzyskał pozytywną opinię Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st.Warszawy.” – czytamy w komunikacie na stronie libero.warszawa.pl

Jak wziąć udział w dialogu społecznym? Wystarczy wejść na stronę https://libero.warszawa.pl i do 30 czerwca przekazać swoją opinię.

Kto jest inwestorem Libero Tower?

Inwestor – Green Property Group (GPG) jest polska grupą inwestycyjną działającą na rynku nieruchomości komercyjnych. Celem inwestora jest tworzenie najlepszych projektów zlokalizowanych w najbardziej prestiżowych miejscach, które projektować będą najzdolniejszymi architektami. Nasze projekty cechuje dbałość o jakość, efektywność i atrakcyjność inwestycji w perspektywie kolejnych lat. Wierzymy, że budowanie nowych budynków wiąże się z dużą odpowiedzialnością wobec wszystkich, którzy na co dzień żyją w przestrzeni miejskiej. Jesteśmy przekonani, że wierność tej zasadzie jest najlepszą drogą do zapewnienia satysfakcji naszym klientom i inwestorom.

Kto zaprojektował kompleks, który powstanie w miejscu Czarnego Kota?

Projektantem zespołu budynków jest renomowana pracownia architektoniczna atelier tektura, która ma bogate doświadczenie w projektowaniu budynków biurowych, budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych zlokalizowanych w zabudowie śródmiejskiej.

źródło: https://libero.warszawa.pl
zdjęcia: Tomasz Keller, źródło: UM Warszawa Wola)  
wizualizacje i ryciny: https://libero.warszawa.pl/#inwestor

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Wieżowiec | Ciekawostki | Szkło