Co sądzicie o projekcie „Polski Hak”? Ma stać się bramą do nowoczesnego Gdańska. 

Polski Hak to teren leżący w Gdańsku przy ujściu Motławy do Martwej Wisły. Nazwa „Polski Hak” pochodzi od historycznej nazwy półwyspu, rozdzielającego dwie główne rzeki miasta. Pruska nazwa Haken, oznaczała przylądek, czy mieliznę, a nie jakby można uważać od haczykoway kształtprzylądka. Teren miał stać się najnowocześniejszą częścią Gdańska, który miał witać przybywających drogą wodną turystów i mieszkańców.

Na Polskim Haku powstać miało Centrum Kongresowe, w skład którego wejść miały między innymi dwa budynki, z których jeden stanowić miał przyziemię, natomiast drugi to liczący 45 kondygnacji wieżowiec. Wieża „Polskiego Haka” w kształcie obelisku będzie wkomponowana w historyczną sylwetkę miasta, tworzącą nową panoramę Gdańska. Całkowita wysokość obiektu wynosząca 170 m sprawi, że będzie on najwyższym w regionie i jednym z najwyższych w całym kraju.Centrum Kongresowe zostało zaprojektowane jako obiekt służący nie tylko mieszkańcom północnej Polski, ale przede wszystkim całego regionu Morza Bałtyckiego. Kompleks składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków A i B. W pierwszym (wysokościowym o 45 kondygnacjach) mieścić się będą cztero i pięciogwiazdkowe hotele, apart-hotel, biura, centrum medyczne ze spa, a także część handlowa na parterze. Drugi budynek B, będący podium o wysokości 19 m, mieści centrum kongresowe z dziesięcioma salami o różnej wielkości. Główne audytorium zostało zaprojektowane na 800 miejsc. Oba budynki zaprojektowane są na podstawie trzykondygnacyjnej piwnicy przeznaczonej na podziemny garaż, mieszczący 640 miejsc parkingowych.Wraz z powstawaniem Centrum Kongresowego „Polski Hak”, wokół półwyspu zostanie wybudowane nowe nabrzeże z układem drogowym łączącym nowy obiekt z centrum miasta.

Projekt koncepcyjny powstał w 2015 roku w pracowni KD Kozikowski Design, . Narazie nie wiadomo jakie są dalsze plany związane z budową kompleksu. My trzymamy kciuki za powodzenie.

/materiały prasowe

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły