LONDYN: ZAGLĄDAMY DO NOWEJ SIEDZIBY COCA-COLI. ŁADNIE?

Najbardziej znany producent napojów na świecie firma Coca-Cola od niedawna ma nową siedzibę w Londynie. Mieści się ona na Wimpole Street. Za jej wystrój odpowiedzialne było Londyńskie biuro architektoniczne MoreySmith.

Pracownia MoreySmith ma już na swoim koncie wiele projektów biur w Wielkiej Brytanii. Wśród ich znanych klientów wyróżnić można między innymi: Asos oraz Red Bull. Projektanci musieli stworzyć ciekawą, niepowtarzalną i funkcjonalną przestrzeń dla 350 pracowników. Biuro znajduje się na 5 kondygnacjach, obejmuje 66.000 m kw. powierzchni oraz dysponuje tarasem na dachu, kawiarnią i salami konferencyjnymi.

Budynek, w którym znajduje się siedziba koncernu został zaprojektowany w 1912 roku przez architekta Jana Belchera jako dom Royal Society of Medicine. Współcześni projektanci aranżując wnętrze postanowili wykorzystać  walory starego budynku. Czerwony – kolor kultowej marki Coca-Cola – jest motywem przewodnim niemal każdego pomieszczenia. Kolor ten jednak nie dominuje nad wnętrzem. W jednych pomieszczeniach występuje jako kolor mebli, a w innych w postaci świetlnych opraw.

Mnogość materiałów i wzorów jakie tu występują robi ogromne wrażenie. Architekci wykorzystali klasyczne rekwizyty, w tym plakaty, grafiki i oznakowania.  Wykorzystali też 500 butelek z recyklingu, które znalazły zupełnie nowe zastosowania.

W sercu budynku umieszczono lampę, która zwisa z drugiego piętra  aż do poziomu recepcji. Została ona wykonana na specjalne zamówienie przez wielokrotnie nagradzanego brytyjskiego  artystę  Stuarta Haygartha. Ta licząca cztery metry długości instalacja w kształcie komety wykonana została z ponad  80 tys. akrylowych elementów.  Przypominają one  kawałki lodu, które zawieszono  na cieniutkich drucikach i oświetlono diodami LED.

Elementy nawiązujące do historii Coca-Coli można znaleźć niemal w każdym zakamarku biura. Miejsce to jest swoistą celebracją dziedzictwa firmy i pozycji jaką zajmuje ona  w kulturze masowej. (ms)