WYDARZENIA

Cold Waves by Porsche – zawody surferskie na zimowych falach Bałtyku

Tej zimy Władysławowo na jeden dzień stanie się światową stolicą cold water surfingu. Na jednym z najsłynniejszych spotów surfingowych w Polsce, położonym u samej nasady Półwyspu Helskiego, odbędą się zawody Cold Waves by Porsche. O zwycięstwo powalczą zawodnicy, których odwaga i pasja pozwala im przekraczać własne granice i zanurzyć się w lodowatych wodach Bałtyku.

Organizowane przez Porsche zawody cold surfingowe będą pierwszą tego rodzaju imprezą w Polsce. Po zwycięstwo w dwóch kategoriach – Women Open i Men Open – wystartuje około 40 zawodników z Polski i zza granicy, w tym ikona surfingu z Australii, Sean Crowder. Przybliżona data zawodów to początek lutego 2023 roku, jednak ze względu na nieprzewidywalność pogody, która determinuje jakość zawodów, termin wydarzenia zostanie ogłoszony dopiero na 5-7 dni przed startem, a ostatecznie potwierdzony 2-3 dni wcześniej.

 „Bałtyk jest płytkim morzem, dlatego woda zimą bardzo szybko się wychładza. Jej temperatura czasami osiąga wartość bliską 0°C. Zazwyczaj największy hardcore jest w lutym i marcu. To rodzaj zimna, które przeszywa całe ciało, dostaje się głęboko do środka. Czasem opuszcza mnie dopiero po paru godzinach.” – przyznaje mistrzyni Polski w surfingu, Karolina Wolińska, bohaterka kampanii Porsche. Napędzani Marzeniami.

Przełamywanie własnych ograniczeń, dążenie do perfekcji, codzienne podnoszenie poprzeczki, osiąganie czegoś wcześniej zupełnie niedostępnego, to wspólne mianowniki, które łączą świat surfingu i motoryzacji w wykonaniu Porsche. Cold Waves to opowieść o ludziach Napędzanych Marzeniami. Dla Karoliny Wolińskiej „każda fala to szansa na spełnienie marzeń”. Jak mówi, „do dzisiaj nie potrafię odpowiedzieć sobie na pytanie, czy bliżej mi do lądu, czy morza. Gonię to uczucie wolności, kiedy mam swoją deskę pod stopami. Próbuję odczytać aurę, znaki wody. Tam, dokąd płynę, jestem częścią czegoś większego — częścią marzenia o życiu na równi z żywiołem”.

Surowe warunki, panujące na spocie surfingowym, zostały świetnie oddane w kampanii Porsche. Napędzani Marzeniami na czarno-białych zdjęciach Krzysztofa Jędrzejaka oraz w filmie z udziałem Karoliny Wolińskiej. Monochromatyczne obrazy, duże ziarno, kontrast, a czasem nieostrość tworzą atmosferę, którą będzie można odczuć na bałtyckiej plaży podczas zawodów.

 „To, co najlepsze, Bałtyk zostawia na zimę. Są fale, jest niebezpiecznie i pięknie” – przyznaje Wolińska, mówiąc o wyzwaniach podkręcających jej pasję. Surfing to nadal dla wielu skojarzenia z australijskim słońcem, ciepłą plażą i falami, ale Cold Waves by Porsche nie szuka oczywistości. Organizatorzy stawiają na niestandardową odsłonę surfingu, przenosząc zawody w najbardziej ekstremalne i wymagające realia. Zimne, rwące fale to szansa dla wszystkich pasjonatów, by zmierzyć się z rywalami, potęgą żywiołu oraz skalą swoich marzeń.

 

O zawodach Cold Waves by Porsche

Zawody są otwarte dla oglądających. Dzień, w którym się odbędą, zależy od pogody, dlatego warto obserwować alerty pogodowe. Do informowania o dacie startu wykorzystany zostanie 3-stopniowy system alertów: żółty (5-7 dni przed startem), zielony (2-3 dni przed startem), czerwony (zmiana daty startu). Zawody odbędą się w wodzie o temperaturze 1-2˚C. Zawodnicy będą wyposażeni w pianki neoprenowe, buty i rękawice o grubości min. 5 mm. W zawodach weźmie udział maksymalnie 24 zawodników w kategorii Men Open i 16 zawodniczek w Women Open. Rywalizować będą w 15-minutowych heatach, po 4 osoby w każdym. Z każdego heatu awansują 2 osoby z najlepszymi wynikami. Oceniać ich będzie 3 sędziów certyfikowanych przez International Surfing Association. Zwycięzcy i zwyciężczynie otrzymają unikatowe statuetki zaprojektowane przez LANGE & LANGE oraz nagrody pieniężne, których łączna pula wynosi 12 000 Euro.

Zobacz również: Motoryzacja | Wydarzenia  | Sztuka

Recent Posts

Adam Szczęsny i jego lampy 3D. Poznajcie Yam Yest Design

Z wykształcenia jest architektem, ale odnalazł inny sposób na życie. Adam Szczęsny założył firmę Yam…

19 marca 2023

Goetheanum w Dornach w Szwajcarii. Jest jak betonowy pałac

Majestatyczna bryła od niemal stu lat dominuje nad krajobrazem malowniczej miejscowości Dornach. Jej projekt wykonał…

19 marca 2023

Dom pawilonowy w Przanowicach. Jest prosty i elegancki!

Dom pawilonowy w Przanowicach zaprojektowali architekci z pracowni MOOD Architekci. Zlokaizowany w jednej z podłódzkich…

19 marca 2023

Pierwszy mikrolas w Gdańsku. Przy jego sadzeniu pomógł japoński naukowiec!

Pierwszy mikrolas w Gdańsku został zasadzony we współpracy władz miasta i samych mieszkańców. Zielony zagajnik…

19 marca 2023

Tak działa uchwała krajobrazowa w Sopocie. Z miasta znikają pstrokate szyldy

Uchwała krajobrazowa działa w Sopocie od 2018 roku. Dzięki niej udało się usunąć wiele wielkoformatowych,…

19 marca 2023

Ma 177 lat. Dworzec kolejowy Rokiciny odzyska blask!

Dworzec kolejowy Rokiciny znajduje się w miejscowośći Rokiciny-Kolonia w województwie łódzkim. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło…

18 marca 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej