Rok 2022. Źródło: Wikimedia Commons, fot. Ghorog, licencja CC BY-SA 4.0

Commerzbank Tower: najwyższy budynek w Niemczech

Commerzbank Tower to 56-piętrowy wieżowiec o wysokości 259 m położony w bankowej dzielnicy Frankfurtu nad Menem w Niemczech. Iglica daje budowli całkowitą wysokość 300,1 m co sprawia, że jest to najwyższy budynek we Frankfurcie i najwyższy budynek w Niemczech oraz pierwszy drapacz chmur w Europie przekraczający barierę 300 metrów wysokości.

Najwyższe wieżowce świata

To kolejny artykuł w ramach cyklu #najwyższe wieżowce świata. Wcześniej opisywaliśmy najwyższy budynek we Francji. Artykuł na ten temat znajdziesz TUTAJ. Wkrótce poznacie kolejne wysokościowce z różnych zakątków świata.

Był najwyższym budynkiem w Europie od ukończenia w 1997 roku do 2003 roku, kiedy to przewyższył go Pałac Triumfalny w Moskwie. Od czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wieżowiec na krótko odzyskał pozycję najwyższego budynku w Unii, by ponownie stracić ten tytuł w 2021 r., kiedy na warszawskim Varso Tower zawieszono wiechę. Commerzbank Tower jest tylko o dwa metry wyższy od Messeturm, który również znajduje się we Frankfurcie i był najwyższym budynkiem w Europie przed budową Commerzbank Tower.

Commerzbank Tower w 2019 roku. Źródło: Wikimedia Commons, fot. Thomas Wolf , licencja CC BY-SA 3.0 DE

Commerzbank Tower


Commerzbank Tower został zaprojektowany przez Foster & Partners we współpracy z Arup i Krebs & Kiefer (inżynieria budowlana), J. Roger Preston z P&A Petterson Ahrens (inżynieria mechaniczna), Schad & Hölzel (inżynieria elektryczna). Budowa rozpoczęła się w 1994 roku i trwała trzy lata. Budynek posiada 121 000 m2 powierzchni biurowej dla centrali Commerzbanku, w tym ogrody zimowe oraz naturalne oświetlenie i cyrkulację powietrza. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się inne drapacze chmur, w tym Eurotower (dawna siedziba Europejskiego Banku Centralnego), Main Tower, Silberturm, Japan Center i Gallileo. Obszar ten tworzy centralną dzielnicę biznesową Frankfurtu, powszechnie znaną jako Bankenviertel.

Kiedy na początku lat 90. planowano budowę, frankfurcka Partia Zielonych, która rządziła miastem wraz z Partią Socjaldemokratyczną, zachęciła Commerzbank do zaprojektowania „zielonego” wieżowca. Rezultatem był pierwszy na świecie tak zwany ekologiczny drapacz chmur: oprócz wykorzystania „podniebnych ogrodów”, zastosowano przyjazne dla środowiska technologie w celu zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia obiektu. Commerzbank Tower ma kształt zaokrąglonego trójkąta równobocznego o szerokości 60 metrów z centralnym trójkątnym atrium. Na dziewięciu różnych poziomach atrium otwiera się na jedną z trzech stron, tworząc duże podniebne ogrody. Te otwarte przestrzenie zapewniają więcej naturalnego światła w budynku, zmniejszając potrzebę stosowania sztucznego oświetlenia.

Budynek stoi na 111 wbitych w ziemię palach o średnicy 1,8 m i długości 50 m, oraz na trzymetrowej płycie żelbetowej. Podstawą konstrukcji gmachu jest sześć pylonów ustawionych parami w każdym narożu budynku.

Typ: Biurowiec
Lokalizacja: Kaiserplatz 1, Frankfurt, Hesja, Niemcy
Otwarcie: 1997 rok
Koszt: 600 mln marek niemieckich
Projekt i konstrukcja: Architekci Norman Foster

Źródła: budowle.pl, commerzbank.de

Czytaj też: Niemcy | WieżowiecPolecane | Biurowiec |  whiteMAD na Instagramie