Coral Carbonate. Wapienne formy, które pomogą ratować rafy koralowe.

Inżynierowie i biolodzy z amerykańskiego start-up’u Coral Carbonate stworzyli wyjątkowe wapienne formy, które pomogą ratować rafy koralowe. Rafy to jeden z najważniejszych elementów całego morskiego ekosystemu. Są nie tylko wyjątkowo piękne, ale także tworzą najbogatsze i najbardziej różnorodne ekosystemy na całym świecie. Zniknięcie raf spowoduje zaburzenie równowagi biologicznej nie tylko mórz i oceanów, ale i całej światowej flory i fauny.

Coral Carbonate to młody start-up, którego głównym celem jest badanie oraz ochrona raf koralowych, których ilość i zajmowany przez nie obszar w ostatnich dekadach znacznie się skurczyły. Degradacja i niszczenie raf wynika z kilku powodów. Po pierwsze problemem jest zanieczyszczenie mórz i oceanów, które powoduje obumieranie raf. Kolejnym negatywnym aspektem działalności człowieka jest rozwój rybołówstwa oraz przemysłowej hodowli ryb i skorupiaków, które pochłaniają coraz większe obszary morskiego dna, odbierając rafom szansę na odbudowę.



Inżynierowie i biolodzy z amerykańskiego start-up’u Coral Carbonate w celu ratowania raf stworzyli wyjątkowe wapienne formy, które dzięki specjalnie dobranym kształtom oraz chropowatej fakturze sprawdzą się idealnie jako zalążek nowych raf. Cylindryczne formy powstają dzięki technologii druku 3D, co znacznie obniżyło czas i koszt produkcji form. Inżynierowie zaproponowali wykonanie tych specyficznych „szkieletów koralowych” z węglanu wapnia, który jest nie tylko tani i łatwo dostępny, ale także idealnie się sprawdza jako baza do tworzenia się nowych raf.

„Są one wzorowane na formie naturalnych szkieletów koralowych, które są również wykonane z węglanu wapnia i stanowią podstawę wszystkich struktur rafy koralowej. Podobnie jak szkielety koralowców, jednostki te sprzyjają rozwojowi raf, ponieważ zakamarki na ich powierzchniach działają jak domy dla polipów koralowych i życia morskiego” – mówią biolodzy z Coral Carbonate 

Pomysł na założenie Coral Carbonate zrodził się trzy lata temu w głowie Alexa Schofielda, który dowiedział się o skali degradacji raf i dna morskiego. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak pomóc rafom koralowym zauważył, że wszystkie powstające dotychczas szkielety koralowe powstają ze sztucznych materiałów, które są nieekologiczne i niepraktyczne. Alex postanowił stworzyć własnoręcznie pierwszy model szkieletu z węglanu wapnia, który jest głównym budulcem naturalnych raf. Następnie Alex zaczął eksperymentować z technologią druku 3D. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę, bowiem dzięki drukarkom 3D, firma Coral Carbonate jest w stanie produkować przeróżne kształty i formy, które mają odpowiadać na konkretne potrzeby danego ekosystemu, a także znacznie przyspiesza proces produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu precyzji i dokładności.

Dla przypomnienia, rafy koralowe powstają ze szkieletów polipów, które osiadły na dnie morza. Po wielu latach, gdy struktura w całości pokryje się milionami polipów, powstają intrygujące wzory i formy, które tworzą  bogaty i różnorodny dom dla morskiej flory i fauny. Szkielety polipów składają się właśnie węglanu wapnia. 

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Technologia | Recykling | Naczynia | Stany Zjednoczone

źródło: Coral Carbonate