CORNelia. Studenci z Poznania stworzyli maseczkę z liści kukurydzy!

CORNelia to ekologiczna maseczka, którą zaprojektowali studenci Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w ramach pracy semestralnej pod kierownictwem mgr inż. arch. Jana Ankiersztajna. Studenci Wiktoria Kowalczyk, Martyna Sarnowska, Mariusz Śmietana,  Anna Augustyniak, Hanna Kossakowska opowiadają nam o swojej pracy!

Nasza planeta boryka się aktualnie z różnymi skutkami pandemii. Jednym z nich jest zaśmiecanie środowiska naturalnego jednorazowymi maseczkami. Zastanawialiśmy się nad tym, jak ograniczyć rozprzestrzenianie się tego problemu. Tak narodził się pomysł na stworzenie biodegradowalnego materiału. Nasz projekt CORNelia oparty jest na ponownym wykorzystaniu odpadów – liści kukurydzy. Udało nam się uzyskać dwa ciekawe materiały – nić oraz masę papierową, stanowiące bazę do dalszych działań.


W obu przypadkach pracę rozpoczęliśmy od gotowania liści w roztworze wody z sodą kaustyczną. Dzięki temu materiał stawiał się miękki, co dawało możliwość izolowania włókien. Tak otrzymaliśmy pojedyncze pasma, które po osuszeniu, łączyliśmy w nić. Dzięki temu byliśmy w stanie zapleść ją na wcześniej przygotowanym przez nas krośnie. Wykorzystaliśmy splot płócienny, otrzymując materiał, który w przyszłości mógłby stanowić bazę do wyrobów włókienniczych.

Proces tworzenia papieru rozpoczyna się podobnie, jednak tu nie wyszczególniamy pojedynczych nici, a rozdrabniamy za pomocą ubijania zmiękczone liście. Wykorzystaliśmy tradycyjną metodę czerpania papieru – opartą na sicie, gdzie pozbywamy się nadmiaru wody, dzięki czemu, otrzymaliśmy masę papierową. Wykorzystując jej plastyczne właściwości na początku procesu suszenia, umieściliśmy ją we wcześniej przygotowanej formie gipsowej o wyprofilowanym kształcie maseczki. Tym sposobem otrzymaliśmy prototyp produktu. Jest to alternatywna opcja ochrony na twarz. 

Ostatecznie efektem naszej pracy są dwa materiały, które otwierają przed nami wiele możliwości. Stanowią podstawę nie tylko do produkcji maseczek. Możemy wykorzystać go we wszelkich produktach papierniczych i włókienniczych. Najważniejsze jest to, że projekt ten wykorzystuje odpady jako pełnoprawny surowiec, nie zaśmiecając tym samym bardziej środowiska. 

Autorzy projektu CORNelia: Wiktoria Kowalczyk, Martyna Sarnowska, Mariusz Śmietana, Anna Augustyniak, Hanna Kossakowska

Czytaj też: Portfolio | Ciekawostki | Ekologia | Koronawirus | Poznań

źródło: materiały prasowe