fotograf.poznan.pl

Crossfit Box – Miał być garażem. Stał się uroczym miejscem do ćwiczeń

Ten maleńki, drewniany obiekt stanął w Chodzieży pod Poznaniem. W pierwotnym założeniu miał być przydomowym garażem lub altaną ogrodową. Lecz już po budowie klient zdecydował, że w środku powstanie przestrzeń do uprawiania sportu.

Crossfit Box to dzieło architekta Adama Wysockiego z poznańskiej pracowni DE.MATERIA. Obiekt jest niewielki, jego powierzchnia to 26 m kw. Jednak zastosowane materiały sprawiają, że kostka wygląda uroczo. Rezygnacja z pomysłu, aby w środku urządzić garaż właścicielowi chyba wyjdzie na zdrowie. Drewniane ściany obiektu i sporej wielkości świetliki sprawiają, że w środku panuje dobra atmosfera do relaksu i skupienia się na ćwiczeniach.

Budynek mieści się na skraju działki, tuż pod lasem ze starymi dębami i sosnami. Obiekt stanął na betonowym cokole, który wcina się w niewielką, naturalną skarpę. Drewno, które zostało użyte do jego budowy nawiązuje do pobliskiej przyrody. Co ciekawe, elewacje wykończone masywnymi lamelami z drewna modrzewiowego z biegiem lat się zestarzeją. Drewno przybierze kolor głębokiego brązu.

Uroku budynkowi nadają umieszczone w jego szczytach dwa świetliki. Te znajdują się od frontu i od strony lasu. Tafle szkła sprawiają, że do środka przenika dużo naturalnego światła. Umożliwiło to rezygnację z dodatkowych ram okiennych.

Ciekawie wygląda też odwodnienie dachu. Zostało ono ukryte w połaciach. Ich obecność zdradzają jedynie proste gargulce, które wyrzucają wodę wprost do betonowych studzienek, zakopanych w nasypie ziemnym. W ten sposób podczas ulewnego deszczu powstają dwa małe wodospady.

Bez wątpienia Crossfit Box wpisuje się w zasadę mówiącą, że małe jest piękne! (ka)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły