Cykl spotkań edukacyjnych o ekologii “ZERO WASTE w Odra Centrum” [WROCŁAW]

Odra Centrum oraz Związek Artystów Szkła zapraszają na pierwsze z serii spotkań “ZERO WASTE w Odra Centrum”. W niedzielę 6 lutego spotkamy się na pokładzie w celu dyskusji oraz odpowiedzenia sobie na pytanie: Czy szkło artystyczne może być ZERO WASTE?

Czym jest ZERO WASTE? To sposób myślenia, styl życia, wizja i postawa etyczna. To szacunek dla zasobów Ziemi, ale też ekonomia. Opiera się na zasadach: wykorzystuj ponownie, naprawiaj, ograniczaj, odmawiaj, kompostuj i recyklinguj. Wykorzystajmy ponownie to co już mamy, zmniejszając obciążenie środowiska i oszczędzając pieniądze. To wyzwanie, intrygujące ale też zaskakujące!

W tę niedzielę możecie Państwo wziąć udział w całodniowych targach szkła, warsztatach szklarskich, panelu dyskusyjnym, a wieczorem odpocząć przy kojących rytmach wrocławskiego zespołu Mizia & Mizia Blues Band. Tworzymy to spotkanie po ty by zacieśnić kolaborację z lokalnymi artystami oraz by oddolnie pochylić się nad ochroną środowiska.


== HARMONOGRAM DNIA ==

11.00-18.00 – Targi Szkła na wodzie

Będzie to jedyne i niepowtarzalne spotkanie z najlepszym współczesnym designem sztuki szkła w Polsce. Swoje prace zaprezentują nasi lokalni dolnośląscy projektanci ze Związku Artystów Szkła oraz studenci z Akademii Sztuk Pięknych Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Nabyć będzie można szkło artystyczne oraz użytkowe. Uczestnicy szklanych targów m.in. Małgorzata Dajewska, Aleksandra Kujawska,Katarzyna Gemborys, Jagoda Nowak-Bieganowska, Jakub Kwarciński, Natalia Komorowska, Jarosław Kozioł, Joanna Muzyka, Magda Kuźniarz, Adam Włodarczyk, Grzegorz Bibro.

11.00-14.00 – Warsztaty szkła z naturą

Warsztat “Szklane cudo” z Katarzyną Gemborys
Tworzenie szklanej biżuterii lub małych form artystycznych ze szkła technicznego w ogniu palnika, którą uczestnicy będą mogli wykonać pod okiem mistrzów techniki, a następnie szklany element połączyć z elementami drewna wyłowionego z rzeki.

Warsztat “Mój Szklany Rejs” z Natalią Komorowską
Warsztat tworzenia łódek ze szklanym masztem w technice witrażu Tiffaniego. Można będzie również ozdobić ster łodzi szklaną mozaiką, z wykorzystaniem szkła z recyklingu (stare okna i odpadki witrażowe oraz drewna wyłowionego z rzeki Odry).

15.00-17.00 – Panel Dyskusyjny ZERO WASTE w Odra Centrum

Czy szkło artystyczne może być ZERO WASTE? Co na ten temat mogą nam powiedzieć czołowi artyści szkła w Polsce? Jak studenci widzą przyszłość swoją i planety wybierając tę ścieżkę kariery artystycznej? Na powyższe i wiele więcej pytań będziemy się starali odpowiedzieć w czasie dwugodzinnego spotkania z topowymi designerami szkła w Polsce. W trakcie tego spotkania oprowadzimy po Odra Centrum, opowiemy Wam jak staramy wdrażać ZERO WASTE w tak nietypowym obiekcie. To wyzwanie, intrygujące ale też zaskakujące!

19.30-22.00 Tędy Płynie Muzyka: koncert zespołu Mizia & Mizia Blues Band

Wieczorem zapraszamy wszystkich na koncert zespołu Mizia & Mizia Blues Band! Wrocławski rodzinny zespół bluesowy od ponad 20 lat rozgrzewający publiczność na koncertach klubowych oraz festiwalach w całej Polsce, a nawet za granicą. https://miziablues.band/ . Bilety zniżkowe w cenie 20 zł na hasło SZKŁO ZERO WASTE dostępne przed koncertem.

== Odra Centrum​​​ ==

Miejsce spotkań na wodzie. Jest pierwszym wybudowanym na wodzie ośrodkiem edukacyjno-kulturalnym, w którym realizowane są projekty edukacyjne dotyczące szerzenia wiedzy na temat Odry, historii, ekologii, ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów. W ośrodku podejmowane są również projekty kulturalne i społeczne, mające na celu budowania tożsamość społeczności lokalnej. Na pokładzie działa również klimatyczna Odra Cafe z pyszną kawą, domowymi wypiekami i zjawiskowymi widokami na rzekę https://odracentrum.org/

== ZWIĄZEK ARTYSTÓW SZKŁA ==

Zrzesza twórców, projektantów, hutników, rzemieślników którzy kontynuują tradycje szklarskie, szczególnie na Dolnym Śląsku.

Stowarzyszenie ma na celu propagowanie i zachowanie dobra kulturalnego Sztuki Szkła, ze szczególnym uwzględnieniem formowania szkła na gorąco w szklarskich hutach poprzez festiwale i wydarzenia dla lokalnych społeczności, już od 2007 roku m.in. w ostatnim czasie N-GLASS. Now is time to New Glass i N-GLASS vol.2. Now is time to New Glass w 2020 roku – Izerskie plenery transgraniczny artystów szkła w dawnej osadzie hutniczej Carlsthal w Osadzie Orle w Górach Izerskich czy Festiwalu Szkła i Upcyklingu w 2021 we Wrocławiu.