Mniej znaczy więcej. To założenie jest coraz częściej spotykane wśród architektów na całym świecie i co cieszy jeszcze bardziej – jest równie popularne wśród samych inwestorów. Poznajcie Little House, który powstał w samym sercu lasu i wygląda jak czarna kostka nad brzegiem zatoki.
Dom zaprojektowała pracownia MW Works, która znana jest ze swojego prostego i minimalistycznego podejścia do projektowania. Ich najnowsze dzieło, nazwane Little House to niewielka chatka letniskowa, która powstała na zamówienie prywatnego inwestora, marzącego o weekendowej bazie wypadowej.
Czarna kostka nad brzegiem zatoki mieści się w sercu waszyngtońskiego lasu w miejscowości Seabeck. Co więcej, domek zlokalizowany został nad brzegiem Hood Canal, wąskiej zatoki wchodzącej w skład całego systemu naturalnych kanałów zwanego Puget Sound. Architekci zaproponowali właścicielom prostą, sześcienną bryłę, która z jednej strony została niemal w całości przeszklona za pomocą panoramicznych okien. Pozostała część fasady pokryta została opalanym drewnem cedrowym i cementem barwionym na czarno, dzięki czemu domek idealnie wpisuje się w surowy, nieco mroczny klimat gęstego lasu.
Co ciekawe domek powstał na istniejącym już fundamencie, na którym wcześniej stała chatka rybacka. Podstawa domu ma kształt kwadratu o boku 6 metrów, a całą powierzchnia użytkowa, obu pięter domu wyniosła 106 metrów kwadratowych. W domku znajdziemy łazienkę, salon z aneksem kuchennym i kominkiem, a także dwie sypialnie z widokiem na zatokę.
Słowo o architektach:
MWworks jest pracownią projektową z siedzibą w Seattle, oferującą usługi architektoniczne i projektowe wnętrz dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Utworzone w 2007 roku przez Steve’a Mongillo i Erica Waltera biuro pozostaje małe, skoncentrowane na atrakcyjnych, wspólnych projektach o różnej skali. “W naszej pracy kierujemy się zaangażowaniem w siłę pomysłu i pasją do materialnych i detalicznych detali. Wnosimy uczciwe, proste podejście do naszej pracy, w pełni świadome okoliczności, procesu i ostatecznie samego procesu budowania. Naszym celem jest połączenie wizji klienta, detali obiektu i bogactwa rzemiosła, aby stworzyć trwałą, żywą architekturę zdolną do inspiracji i zachwytu. Wierzymy w kompleksowe rozwiązania projektowe, które uwzględniają i reagują na globalne obawy dotyczące naszych ograniczonych zasobów naturalnych, zanieczyszczenia środowiska, zdrowia i różnorodności biologicznej” –czytamy na stronie architektów
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Drewno | Stany Zjednoczone | Las