Czarne domki na Kaszubach. Wnętrza wypełnia ciepłe drewno!

Czarne domki na Kaszubach. Wnętrza wypełnia ciepłe drewno!

Czarne domki na Kaszubach zaprojektował Sebastian Marach z pracowni YONO Architecture. Borzestova, to zespół dwóch domków letniskowych o powierzchni zabudowy 35 m.kw. każdy. Projekt, podczas pracy nad nim, ewaluował kilkukrotnie. Wynikało to ze zmiany potrzeb Inwestorów, jak i zmian zachodzących w najbliższym otoczeniu działki.

Zmieniały się wytyczne, jednak idea projektu pozostała ta sama – zagospodarować działkę w sposób łączący człowieka z przyrodą. Inwestorzy chcieli się podzielić urokiem miejsca z innymi – stąd decyzja o udostępnieniu domków na wynajem. Mimo sąsiedniej zabudowy projekt zachowuje swoją intymność. Pozwala się cieszyć ciszą oraz spędzić czas z dala od miejskiego zgiełku. Działka, poza obrysem budynków, stanowi teren biologicznie czynny (przepuszczalne powierzchnie to trawy czy kruszywo stabilizowane geokratą) uzupełniony urządzeniami o charakterze rekreacyjnym.

Bryła budynku czerpie z walorów tradycyjnej architektury Kaszub. Zastosowano dwuspadowy dach o symetrycznym kącie nachylenia, jednolitą kolorystykę elewacji oraz pokrycia dachowego. Kontrast wnęk okiennych i elewacji oraz forma zadaszenia wejść do budynku, przywodzą na myśl elementy klasycznych domów kaszubskich. I to właśnie na tych elementach można zauważyć grę światła i cienia, które w zależności od pory roku nadają budynkom nowe odsłony. Ciemny kolor deski elewacyjnej udaje się uzyskać japońską metodą wypalania drewna Shou Sugi Ban. Przeszklenie domku letniskowego stanowi ekran wypełniony naturą – ścianą lasu oraz taflą wody jeziora, widocznego spomiędzy drzew. Całość zaprojektowano w technologii szkieletowej.


Czarne domki na Kaszubach – wnętrza

Estetyka wnętrz domków letniskowych na Kaszubach jest w dużej mierze odzwierciedleniem estetyki zewnętrznej budynku. Cechuje je prostota oraz funkcjonalność. Zestawienie materiałowe oparto o kontrast kolorystyczny – drewna (w dwóch wybarwieniach, użytego na różnych płaszczyznach oraz w postaci konstrukcji budynku) i bieli. Wnętrza są nowoczesną interpretacją sielskiego wypoczynku. Parter to otwarta część dzienna, podzielona na część wypoczynkową i jadalnianą oraz łazienka. Wybarwienie drewna oraz kominek typu koza mają za zadanie ocieplić nowoczesne wnętrze. Z części dziennej możemy udać się na taras, którego zadaszenie umożliwia pobyt na zewnątrz nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Na piętrze zaprojektowano dwie komfortowe sypialnie.

Metryka projektu:

Nazwa projektu: Domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta
Kategoria: Wnętrza
Powierzchnia: 46,9 m2
Zespół: architekt Sebastian Marach, architekt Sandra Bogucka (www.yonoarchitecture.com)
Realizacja domku: Domek na Kaszubach
Strona inwestycji: Borzestova
Zdjęcia: Nate Cook

O architektach:
YONO ARCHITECTURE to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Marach,
specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz. Pracownia realizuje projekty na terenie całej Polski.
Więcej projektów i realizacji YONO ARCHITECTURE znajdziecie w naszym serwisie klikając TUTAJ: https://www.whitemad.pl/?s=Yono

Czytaj też:  Architektura w Polsce | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie  | Domek letniskowy | Dom jednorodzinny

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły