Czarne wnętrze z jodełką w domu z lat 60-tych w Poznaniu.

Projekt wnętrz obejmował całkowitą modernizację 3 kondygnacyjnego domu jednorodzinnego z lat 60 mieszczącego się w Poznaniu. Dom przeszedł tak gruntowną przebudowę, że z oryginalnego budynku pozostały tylko mury konstrukcyjne. W trakcie prac remontowych na etapie projektu wnętrz odrestaurowano i wyeksponowano oryginalne ceglane ściany (pomalowano je na kolor biały). Poznajcie czarne wnętrze z jodełką, które powstało w Poznaniu. 

Na parterze Inwestor zaplanował usuniecie wszystkich nienośnych przegród, dzięki czemu powstała otwarta przestrzeń dzienna o powierzchni ponad 80m2. Przy open space trzeba było jeszcze tylko obudować spiżarnię i łazienkę. Architekci Spacelab zaproponowali by ścianom łazienki nadać formę czarnej „kostki” z charakterystycznym leitmotivem w postaci frontów ciętych w jodełkę. Przy korytarzu fronty te zaprojektowano tak by rozsuwały się harmonijkowo na boki, odsłaniając schowki na torebki i garderobę. Naprzeciwko szaf znalazło się wielkie lustro. Innym wydzielonym na parterze pomieszczeniem jest spiżarnia (z wejściem zamaskowanym w wysokiej zabudowie kuchennej).


Sercem przestrzeni dziennej parteru stał się minimalistyczny czarny kominek. Na jednym z jego boków architekci wnętrz zaprojektowali dynamiczną formę ze skośnych blach do przechowywania drewna kominkowego – jest to nawiązanie do motywu jodełki. Kolejny przykład inspiracji tym wzorem odnajdziemy w motywie płytek w dolnej łazience. Projekt tego wnętrza jest monochromatyczny i pozwala wybrzmieć barwie ciemnej zieleni : intensywnej i bujnej roślinności widzianej za wielkimi przeszkleniami, roślinom pnącym się w kwietniku salonu oraz aksamitnej zieleni obicia na krzesłach jadalni.

Otwarty parter nie jest przeładowany meblami – jest to raczej open space pozwalający mieszkańcom na różne aranżacje przestrzeni w której żyją. Większość bibelotów już na etapie projektu została „pochowana” ale wyjątkiem jest kilka drobiazgów i instrumentów związanych z pasją właściciela- muzyką. Kilka mebli zostało wyszukanych na Westwing, a nowoczesny dębowy stół i okrągłe stoliki zaprojektowali architekci Spacelab.

Czytaj też: Architektura | Polska | Poznań | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Mieszkanie |

Obiekt: CZARNE WNĘTRZE Z JODEŁKĄ – projekt wnętrz domu jednorodzinnego
Projekt wnętrz : SPACELAB Agnieszka Deptuła Architekt , www.spacelab.com.pl
Foto : Moiz , www.moiz.eu
Lokalizacja: Poznań
Powierzchnia: 200 m2 Realizacja: 2019