Gdańsk rozdaje “czarne złoto ogrodników”. Mieszkańcy zamówili 1700 ton. 

Aż 350 gospodarstw z Gdańska skorzystało z akcji „Czarne złoto ogrodników” i nabyło produkt, potocznie nazywany kompostem, w cenie złotówki za tonę z transportem gratis. Trwająca cały maj akcja przeprowadzona została wspólnie przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku i Gdańskie Usługi Komunalne – spółki miejskie pracujące na rzecz mieszkańców w systemie gospodarki odpadami komunalnymi.

W maju mieszkańcy Gdańska mogli skorzystać z łączonej oferty na zakup środka poprawiającego właściwości gleby w atrakcyjnej cenie 1 zł netto za tonę z opcją jednorazowego transportu pod wskazany adres w obrębie Gdańska. Oferta dotyczyła osób, które dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości.


“W dobie stawiania na gospodarkę cyrkulacyjną, produkcja polepszaczy gleby to jedyna słuszna droga postępowania z selektywnie odebranymi odpadami biodegradowalnymi i zielonymi, których w Gdańsku przybywa. W pierwszym kwartale bieżącego roku ilość odpadów bio, które trafiły do Zakładu Utylizacyjnego wzrosła o 16 procent w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, ilość odpadów zielonych zwiększyła się o 40 proc.” – powiedział Piotr Grzelak, z-ca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

“Powodzenie akcji „Czarne złoto ogrodników” przerosło nasze oczekiwania. W ciągu zaledwie jednego miesiąca do firm, ale też osób prywatnych, mieszkańców naszego miasta trafiło w sumie 1700 ton kompostu. Dzięki temu mogliśmy wspomóc odradzającą się wiosną do życia przyrodę. Akcja miała też wymiar edukacyjny, w namacalny sposób pokazaliśmy mieszkańcom Gdańska, że segregowanie odpadów ma sens, a każdy z nas może czerpać z niego wymierne korzyści. Dzięki temu, że mieszkańcy coraz lepiej segregują odpady i oddzielają frakcję bio, otrzymali praktyczny produkt pochodzący z recyklingu organicznego. To z kolei element gospodarki obiegu zamkniętego, do której dążymy i na której skupiamy się w strategii rozwoju Zakładu Utylizacyjnego” – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.Inicjatywa „Czarnego złota ogrodników” zrodziła się z połączenia sił dwóch spółek: Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku i Gdańskich Usług Komunalnych. Pierwsza z nich zajmuje się zagospodarowaniem odpadów komunalnych w sposób bezpieczny dla środowiska i ludzi i to ona dostarczyła środek poprawiający właściwości gleby. Druga spółka zajmuje się odbiorem odpadów od mieszkańców w jednym z sektorów miasta. W ramach akcji była odpowiedzialna za dostarczanie tzw. kompostu pod wskazane adresy.

“W czasie trwania promocji dostarczyliśmy kompost do ponad 350 gospodarstw na terenie całego miasta. Szybko okazało się, że zaplanowane początkowo dostawy dwa dni w tygodniu z wykorzystaniem jednego pojazdu, to za mało. Dlatego zwiększyliśmy częstotliwość do pięciu dni w tygodniu, przeznaczając do tego dwa pojazdy. Przy okazji dostaw, które realizowaliśmy z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, mogliśmy zaobserwować reakcję mieszkańców na naszą akcję. Była ona niezwykle pozytywna – mieszkańcy sami podkreślali, że teraz w praktyce widzą, dlaczego warto segregować odpady” – mówi Bartosz Piotrusiewicz, prezes Gdańskich Usług Komunalnych.

W ramach inicjatywy z wykorzystaniem bezpłatnego transportu gdańszczanie mogli zamawiać od 100 kg do maksymalnie 1 tony środka zarejestrowanego pod nazwą SK-8 przeznaczonego do upraw roślin ozdobnych i trawników. Symboliczny finał akcji odbył się 2 czerwca podczas ostatniej dostawy “złota ogrodników”, która miała miejsce przy ul. Wyrobka w dzielnicy Piecki – Migowo. Zamówienia dokonała Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Morena.Jak poinformował prezes LWSM Morena Mariusz Bykowski, dostawa została zamówiona na rzecz mieszkańców, którzy mogą wziąć potrzebną im porcję dostarczonego produkt do ogródków i upraw balkonowych. Jeśli nie wszystko zostanie odebrane, trafi na osiedlowe trawniki.

“Kompost” (zarejestrowany pod nazwą “SK 8”) może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Kompost wyprodukowany przez Zakład Utylizacyjny posiada pozytywną opinię Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uwaga! Produkt może zawierać śladowe ilości drobnego szkła i folii. Zalecane jest używanie rękawiczek ochronnych przy jego stosowaniu. Przy wykorzystaniu zgodnym z przeznaczeniem oraz instrukcją jest bezpieczny dla środowiska. Kompost spełnia wszystkie przewidziane prawem normy i wymogi jakościowe.

Czytaj też: Gdańsk | Polska | Zieleń | Miasto |Ekologia | Wydarzenia  | Łąki kwietne  

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
źródło / tekst: www.gdansk.pl