Czarny dom między brzozami od TEŻ ARCHITEKCI. Wygląda świetnie!

Dom zaprojektowany został przez poznańską pracownię TEŻ ARCHITEKCI. Opracowujący projekt budynku Małgorzata Siekanko, Marta Sękowska – Kulińska, Wojciech Andrzejewski oraz Paulina Wielgosz-Konewka mieli za zadanie wkomponowanie nowej bryły pomiędzy porastające działkę drzewa, otwarcie wnętrz na otaczającą dom zieleń, wykreowanie bryły dobrze wpisującej się w zastaną przestrzeń, a zarazem wygodnej i funkcjonalnej.

Wnętrza zostały tak zorganizowane, zaprojektowane i naturalnie oświetlone, by zapewnić mieszkańcom jak największy komfort. Budynek zaplanowany został częściowo jako parterowy, a częściowo jako dwukondygnacyjny pokryty dwuspadowym dachem, a jego wysokość zmienia się w zależności od funkcji oraz położenia na działce. Część domu, zlokalizowana od strony wschodniej jest wyższa (6,5 m). Podwyższenie budynku w tym miejscu nie powoduje zacienienia użytkowej części działki. Na parterze znajduje się wejście do domu, toaleta, pomieszczenie gospodarcze oraz strefa dzienna – salon i jadalnia.

Część domu usytuowana od strony zachodniej, znajdująca się bliżej lasu i pola jest niższa (4,8 m). Tutaj mieści się sypialnia, łazienka, gabinet, spiżarnia oraz otwarta kuchnia połączona z wyższą częścią domu poprzez jadalnię.

Od południowej strony drewnianą bryłę przebito dużymi przeszkleniami, na poziomie poddasza ulokowano loggię, z której rozciąga się piękny widok na okoliczne pola i lasy. Przestrzeń domu została też powiększona o taras, wyłożony tym samym czarnym thermodrewnem, z którego wykonane są elewacje i dach budynku.

Thermodrewno, to drewno uprzednio poddane obróbce termicznej. Dzięki temu działaniu stosunkowo mało odporne na warunki atmosferyczne drewno, staje się bardziej wytrzymałe i trwałe. Nie przypadkowo elewacje, dach i taras zostały zaplanowane jako czarne – chodziło o oto, by dom stał się tłem dla porastających działkę brzóz.  Kształt budynku oraz drewniana okładzina nawiązuje do typografii polskiej wsi.

Dom między brzozami
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: Wojnówko, województwo wielkopolskie
Projektanci: Też Architekci
Koncepcja: architekt: Małgorzata Siekanko, designer: Marta Sękowska – Kulińska, student architektury: Wojciech Andrzejewski
Projekt budowlano – wykonawczy: architekt: Paulina Wielgosz-Konewka, konstruktor: Maciej Kaleta
Status: w trakcie realizacji
Powierzchnia użytkowa: 167 m kw
Makieta: Małgorzata Siekanko
Zdjęcia: Grażyna Grasa Nowacka
Wizualizacje: RA_
Źródło ilustracji: tezarchitekci.pl