Takie projekty lubimy najbardziej. Proste, nowoczesna, a jednak wciąż nawiązujące do tradycji i okolicznego krajobrazu. Poznajcie Czarny Dom pod Łodzią.
Dom powstaje w Łodzi w rejonie wzniesień łódzkich. Budynek ma uniwersalną nowoczesną formą, ale jest mocno zakorzeniony w tradycji i naturze. Zwartą bryłę z nowoczesnym związanym z funkcją podziałem okien, zestawiono z rzemieślniczą ciesielską konstrukcją, ręcznym wykonaniem i drewnianą fasadą ułożoną w szczytach w dekoracyjną jodełkę.
W projekcie wykorzystano naturalne materiały, drewno jako materiał konstrukcyjny i wykończenie, słomę do izolacji ścian, celuloza do izolacji dachu. Ściany wewnętrzne wykończone tynkami glinianymi. Ściany wykonane będą z kostek słomy, od zewnątrz zabezpieczone płytą drewnopochodną i tynkiem wapiennym, a ściany szczytowe drewnianą czarną fasadą. Boczne ściany chronione są głębokimi okapami. Budynek dzieli się na dwie części: mieszkalną z otwartym salonem, sypialnią, pomieszczeniami pomocniczymi, oraz studio muzyczne. Cały budynek ma powierzchnię użytkową 230m2, z czego część mieszkalna zajmuję ok. 130m2.
Autor:
Michał Koziej
Współpraca:
Karolina Siewierska
Projekt:
2017
Wizualizacje:
Paweł Krymarys