Czarny domek w górach

Czarny domek w górach. Architekt zaprojektował go dla swojej rodziny.

Wiele osób marzy o własnych czterech kątach na całkowitym odludziu, z dala od cywilizacji, miejskiego zgiełku i zanieczyszczonego powietrza. Właśnie taki jest czarny domek w górach nazwany Casa R, który zaprojektował dla swojej rodziny architekt Felipe Lagos.

Czarny domek w górach zaprojektowany został przez chilijskiego architekta Felipe Lagosa, który marzył o wybudowaniu weekendowej bazy wypadowej poza miastem, w której mógłby odpocząć wraz ze swoją rodziną. Casa R, bo tak nazwano domek, powstał na całkowitym odludziu w południowej części chilijskich Andów.

Casa R to mierzący 96 metrów kwadratowych drewniany domek, który został przystosowany do trudnych warunków atmosferycznych panujących na dużych wysokościach. Udało się to dzięki zastosowaniu lokalnego, wytrzymałego drewna, a także nadaniu domkowi kształtów oraz perforacji, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza.

Architekt wybrał to miejsce z kilku powodów. Po pierwsze okolica jest niemal całkowicie niezabudowana, dzięki czemu daje możliwość oderwania się od zgiełku miasta i zanieczyszczeń powietrza. Drugim elementem, na który zwraca uwagę architekt jest surowy krajobraz regionu Patagonii, a także bliskość akwenów wodnych, takich jak jezioro Colbún, czy jezioro Laguna del Maule. Okolica jest również bogata w różnego rodzaju parki krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Las | Domek letniskowy | Architekt 

źródło: dezeen.com