Czerwony dom w Wietnamie

Czerwony dom w Wietnamie. Powstał z myślą o jodze i fitnessie.

Czerwony dom w Wietnamie w mieście Ho Chi Minh jest nowym projektem pracowni archiotektonicznej 23o5studio. Obiekt nosi nazwę “Red Cave” oraz znajduje się nad zachodnim brzegiem rzeki Sajgon. Właścicielom zależało na stworzeniu w domu strefy do jogi i fitnessu.

Miasto Ho Chi Minh leży na południu Wietnamu nad zachodnim brzegiem rzeki Sajgon.  Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i węzłem komunikacyjnym. Mieści również główny port morski kraju. W 2019 roku liczył ponad 7,1 mln mieszkańców. Ciekawostką jest, że Ho Chi Minh do 1976 nazywało się Sajgon, a swoją obecną nazwę otrzymało po upadku Wietnamu Południowego w 1975 roku, na cześć przywódcy północnowietnamskich komunistów Hồ Chí Minha.

Pracownia 23o5studio zaprojektowała trzypiętrowy czerwony dom i apartament do jogi z geometrycznymi wycięciami. Nawiązują one do tradycyjnych form mieszkalnych i architektonicznych tego kraju. Architekci, tworząc projekt prywatnej rezydencji poświęconej fitnessowi i odnowie biologicznej, wzorowali się na tradycyjnych formach architektonicznych wiejskich domów. Forma budynku przypomina typowy profil domu jednorodzinnego, czyli jest to prostokątna forma z dwuspadowym dachem. Ściany zewnętrzne, dach i okna mają całkowicie zlicowane wykończenie, dzięki czemu wszystkie te powierzchnie zlewają się w jedną całość.

Przód domu, na dachu wyróżnia bezokienna bryła w kształcie trapezu, gdzie znajduje się taras wypełniony roślinami. Na poziomie ulicy, otoczony jest fosą wodną i szeregiem filarów. Otaczają one otwartą przestrzeń przeznaczoną do ćwiczeń i fitnessu. Stanowią  jednocześnie podporę dla pozostałej części konstrukcji znajdującej się powyżej. Geometryczne otwory w ścianach i betonowe platformy osadzone w fosie miały przypominać kamienie.

Czerwony dom w Wietnamie o łącznej powierzchni 360 metrów kwadratowych na pierwszym piętrze, posiada pokój do jogi. Światło wpada tam przez duży świetlik, oświetlając przestrzeń przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. W tylnej części pokoju do jogi na całej ścianie rozciąga się duży okrągły otwór. Odcina on część ściany zewnętrznej powyżej, tworząc osłonięty, półokrągły balkon dla tej części domu.

Na drugim piętrze znajdują się pomieszczenia dzienne, zaprojektowane wokół kanciastej przeszklonej wnęki oraz wcześniej wspomniany taras. Wokół szklanych ścian zbudowano również otwartą kuchnię i część wypoczynkową. W wycięciu w dwuspadowym dachu, umieszczono okna od podłogi do sufitu, które wychodzą na taras i na pobliską rzekę Sajgon. Antresola, na którą wchodzi się po drabinie, stanowi część sypialnianą.

O pracowni:
23o5studio – pracownia architektoniczna z siedzibą w HCMC w Wietnamie. Prowadzi ją  architekt Ngô Việt Khánh Duy. Zajmują się głównie architekturą mieszkaniową. W procesie tworzenia architektury 23o5studio zawsze obserwuje i stosuje elementy znane w lokalnej architekturze. Kierując się filozofią promującą spokój i ciszę tworzy przestrzenie architektoniczne, które lepiej łączą człowieka z naturą i z samym sobą.

Czytaj też: Wietnam | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki | Dom jednorodzinny | Ekologia

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://www.23o5studio.com
Zdjęcia: https://www.instagram.com/oki.hiroyuki.47/