Fragmenty Neptuna, fot. Maciej Lorenc

Czy odnaleziony wrocławski Neptun wróci na Nowy Targ?

Pod koniec ubiegłego roku media obiegła wiadomość, iż został odnaleziony Neptun z wrocławskiego pl. Nowy Targ. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków potwierdził, że znalezisko było przed laty elementem fontanny na wrocławskim placu. Rzeźba znajdowała się w Wielowsi (gm. Syców) na Dolnym Śląsku. Odnaleziony wrocławski Neptun to ogromne zaskoczenie i niespodzianka!

Rzeźba Neptuna była obiektem badań dr Tomasza Sielickiego, wratislawianisty i historyka, któremu udało się zlokalizować zabytek. Okazało się, że Neptun cały czas leżał w zaroślach obok wielowiejskiego majątku. Jego autentyczność potwierdzili pracownicy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W grudniu Neptun został przewieziony w celu zabezpieczenia do Muzeum Miejskiego Wrocławia, do pracowni kamieniarskiej.

Pocztówka z pocz. XX w. udostępniona dzięki uprzejmości Pana Tomasza Sielickiego z Jego własnych zbiorów.

Wrocławski Neptun


Barokowa fontanna Neptuna została wzniesiona na ówczesnym Neumarkt w 1732 roku na zlecenie Rady Miejskiej. Fontanna została wykonana z piaskowca. Postać Neptuna umieszczona była na kolumnie, u której stóp znajdowały się cztery delfiny, z których pysków tryskała woda. Sama kolumna była wsparta na czterech nereidach i ustawiona na misie stylizowanej na muszlę. Całość położona była w dziesięciobocznym basenie. W drugiej połowie XIX wieku fontanna stała się ulubionym elementem krajobrazu Wrocławia, a w okresie międzywojennym była jednym z najważniejszych symboli miasta i częstym tematem widokówek. Fontanna uległa zniszczeniu pod koniec II wojny światowej, w czasie oblężenia Wrocławia, gdy zniszczony został cały Nowy Targ. W październiku 2010 roku na placu rozpoczęły się prace archeologiczne, poprzedzające budowę podziemnego parkingu. W pierwszych dniach znaleziono fragmenty zniszczonej rzeźby. Dr Sielickiemu udało się ustalić, iż nie był to jednak barokowy oryginał, a kopia, która stanęła na placu podczas generalnego remontu fontanny, który przeprowadzono w 1874 roku. To ona została zniszczona wiosną 1945 roku podczas oblężenia Wrocławia. Według artykułów w prasie z okresu remontu fontanny wynikało, że oryginalny Neptun został zdemontowany i przewieziony na posesję w Wielowsi koło Sycowa. Tam właśnie go odnaleziono, choć jest niekompletny. Mimo to zdaniem historyka są szanse na skompletowanie rzeźby i wtedy fontannę można by było odtworzyć.

Pozostaje pytanie, gdzie właściwie powinien trafić wrocławski legendarny Neptun. Nie każdy widziałby jego miejsce na pl. Nowy Targ, którego zabudowa całkowicie się zmieniła w trakcie powojennej odbudowy i zupełnie utraciła swój historyczny charakter. Z drugiej strony, takie przywrócenie rzeźby na plac mogłoby podkreślić jego dawne znaczenie i ponownie stać się jego symbolem.

Źródło: gazetawroclawska.pl

Zobacz też: Place, Skwery, Parki  | Zabytek | Historia | Rzeźba | Wrocław | Ciekawostki

Temat: Czy odnaleziony wrocławski Neptun wróci na Nowy Targ?

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły