Zakończyła się aukcja, która ma wyłonić wykonawcę przebudowy Placu Wolności w Łodzi. To jedna z najważniejszych inwestycji miejskich, dzięki której plac ma stać się enklawą zieleni z dużymi drzewami. Oferty, które otrzymało miasto są kilkukrotnie droższe niż zakładano.

Projekt przebudowy placu Wolności przewiduje gruntowną zmianę filozofii, czym powinien być plac miejski w XXI wieku. Założenie jakie przyświecało procesowi projektowemu to stworzenie miejsca, które będzie nie tylko pełniło rolę miejsca spotkań mieszkańców, ale też przestrzeni, która będzie zmieniała definicję jak powinna funkcjonować przestrzeń publiczna w dobie nowych wyzwań klimatycznych. Projekt przebudowy placu przygotowało konsorcjum firm pracownia MAMarchitekci oraz pracownia A2P2 architecture & planning.

Plac po blisko stu latach zostanie przywrócony osobom pieszym i będzie stanowił godny początek ul. Piotrkowskiej. W ramach inwestycji zostanie całkowicie przebudowana płyta placu tak aby wpisywała się w estetykę ul. Piotrkowskiej.

Kilka dni temu miasto otworzyło oferty na wykonawcę przebudowy Placu Wolności. Na realizację tego projektu planowano przeznaczyć 14,4 mln złotych. Okazało się, że najtańszą ofertę złożyła firma Budomal, która realizację oszacowała na 43,37 mln zł. Dalej znalazły się oferty: Budimex (54,75 mln zł), Strabag (57,98 mln zł), Trakcja (79,95 mln zł). Następnie urzędnicy przeprowadzili aukcję elektroniczną, która miała pozwolić określić ostateczną wartość inwestycji. W aukcji wygrała warszawska firma Trakcja, która ostatecznie oszacowała realizację projektu na 35,4 mln zł.

Kwota przebija więc wstępny szacunek urzędników. Teraz miasto zamierza wystąpić do Rady Miejskiej o zwiększenie funduszy na tę inwestycję. Czy znajdą się środki na przebudowę Placu Wolności? O tym przekonamy się za kilka miesięcy.

Nowy Plac Wolności będzie również przestrzenią do działań artystycznych, ale także będzie tu można organizować okolicznościowe jarmarki. Budki czy kioski handlowe będą mogły stanąć wokół pomnika Kościuszki oraz pod elewacjami kamienic. W tych miejscach zostaną wyprowadzone przyłącza prądu dzięki czemu prowadzenie mikro-działalności nie będzie stanowiło problemu. Przebudowany plac Wolności będzie współgrał ze zrewitalizowanym Starym Rynkiem i Parkiem Staromiejskim. Ruch samochodów zostanie ograniczony wyłącznie do służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych.

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Ekologia | Metamorfoza | Zieleń | Miasto | Historia

 

źródło: UM Łódź