Rusza przebudowa Placu Wolności w Łodzi. Zamiast betonu – zieleń!

Jeszcze we wrześniu zastanawialiśmy się, czy przebudowa Placu Wolności w Łodzi dojdzie do skutku. Oferty, które otrzymało miasto były bowiem kilkukrotnie droższe niż zakładano. Miasto znalazło jednak środki i podpisało umowę z wykonawcą, dlatego metamorfoza placu wkrótce się rozpocznie.

Projekt przebudowy placu Wolności przewiduje gruntowną zmianę filozofii, czym powinien być plac miejski w XXI wieku. Założenie jakie przyświecało procesowi projektowemu to stworzenie miejsca, które będzie nie tylko pełniło rolę miejsca spotkań mieszkańców, ale też przestrzeni, która będzie zmieniała definicję jak powinna funkcjonować przestrzeń publiczna w dobie nowych wyzwań klimatycznych. Projekt przebudowy placu przygotowało konsorcjum firm pracownia MAMarchitekci oraz pracownia A2P2 architecture & planning.

Plac po blisko stu latach zostanie przywrócony osobom pieszym i będzie stanowił godny początek ul. Piotrkowskiej. W ramach inwestycji zostanie całkowicie przebudowana płyta placu tak aby wpisywała się w estetykę ul. Piotrkowskiej. Umowę z wykonawcą na rozpoczęcie prac miasto podpisze w poniedziałek.


Udało nam się zamknąć formalności i możemy podpisać umowę z wykonawcą. Tego zadania podejmie się doświadczona firma, dlatego jestem spokojna zarówno o tę realizację, jak i jej termin. Plac Wolności zmieni się w nowoczesną, przyjazną, bezpieczną, a przede wszystkim zieloną przestrzeń. Rok 2023 to finały wielkich miejskich inwestycji. W tej części miasta oddamy zupełnie nowe miejsca – trwa przebudowa Starego Rynku, w wakacje wystartuje odnowa parku Staromiejskiego, a w kwietniu placu Wolności. Będą to miejsca mieszkańców, miejsca zabaw i odpoczynku oraz kolejne ważne punkty na mapie atrakcji turystycznych – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Przebudowy placu Wolności podejmie się notowana na giełdzie firma Trakcja – jedna z największych polskich spółek budowlanych, specjalizujących się w budownictwie infrastrukturalnym oraz przemysłowym i energetycznym. Trakcja buduje drogi, tory, sieci trakcyjne, systemy zasilania i obiekty kubaturowe. Działa także na rynkach państw nadbałtyckich. Wartość inwestycji to 35 mln zł.

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Ekologia | Metamorfoza | Zieleń | Miasto | Historia

źródło: UM Łódź