Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS. „O architekturze” Witolda Rybczyńskiego umożliwia spojrzenie na architekturę w unikalny sposób. Zamiast skupiać się na cechach poszczególnych budynków, autor dokonuje analizy, dzięki której możemy poznać mechanizmy kierujące światem architektury od wieków. Dlaczego budynki wyglądały właśnie tak? Jaki wpływ na architekturę miały zmiany technologiczne, ekonomiczne i społeczne? Tego dowiemy się z nowej publikacji.
Witold Rybczyński jest architektem i emerytowanym profesorem urbanistyki Uniwersytetu Pensylwanii. Jego najnowsza książka „O architekturze” to opowieść, która zaczyna się w epoce kamienia i kończy w czasach współczesnych. Autor w przystępny sposób przedstawił historie, które stały za powstaniem najważniejszych architektonicznych dzieł ludzkości i wytłumaczył, w jaki sposób zmieniający się gust i estetyka wpływały na architektoniczne idee i ideały.
W zrozumieniu zasad, w myśl których architektura zmienia się już od wieków, pomagają liczne przykłady. Od świątyń, takich jak Hagia Sophia i katedra Świętego Pawła w Londynie, poprzez budynki mieszkalne, w tym cesarską willę Katsura i Alhambrę, budynki użyteczności publicznej, m.in. Crystal Palace i dom towarowy Rudolfa Petersdorffa we Wrocławiu, ikony narodowe, jak wieża Eiffla czy Sydney Opera House, aż po wieżowce, między innymi Seagram Building i budynek CCTV w Pekinie.
Opisywane budynki wyglądają zupełnie inaczej, pełnią lub pełniły różne funkcje. Różnią się też datą powstania. Mają jednak kilka wspólnych mianowników. Są nimi ludzka potrzeba porządku, sensu i poszukiwanie piękna.
W książce „O architekturze” dowiadujemy się, jaki wpływ na powstawanie budynków miała potrzeba człowieka do celebrowania, czczenia i upamiętniania. Doskonałym przykładem są już budynki stawiane w starożytności. Autor wybrał kilka obiektów z każdego okresu historycznego i opisał okoliczności, w jakich powstały, wskazał powody, dla których zlecono ich budowę.
Wiele przykładów, które tutaj przytoczyłem, to powszechnie znane budowle, które wywarły wpływ na kolejne pokolenia. Większość z nich nie ma charakteru muzealnego: ludzie nadal modlą się w meczecie Umajjadów w Damaszku, oglądają obrazy w Luwrze i korzystają z zasobów Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Ponieważ budynki mają tak długie życie, te, z których korzystamy na co dzień, które podziwiamy, otaczamy opieką i odnawiamy, pozostają żywą pamiątką i stają się sprawdzonymi z czasem przykładami architektury. Dlatego też dawne style architektoniczne czy przetrwałe do naszych czasów fragmenty pradawnych budowli wymagają troski i stale są rewitalizowane — tłumaczy Rybczyński.
Większość opisanych przez autora budynków ciągle istnieje. Każdy może zobaczyć budowle i przekonać się o słuszności tez stawianych przez autora. Witold Rybczyński wprost przyznaje, że skupił się na wybitnych dziełach architektury. Ma świadomość, że na świecie jest wiele zakątków z cenną zabudową, jak kościoły słupowe w Norwegii czy drewniane synagogi w Polsce, ale świadomie wskazuje przykłady architektury, które zrobiły na nim największe wrażenie.
Architektura, jak kręta rzeka, często niespodziewanie meandruje i zawraca, a ja za nią podążałem — podsumowuje Witold Rybczyński.
Książkę „O architekturze” można zamówić na stronie Domu Wydawniczego REBIS oraz na Empik.com klikając TUTAJ.
zdjęcia: materiały prasowe
źródło: Dom Wydawniczy REBIS
Czytaj też: Edukacja | Historia | Architekt | Polecane | whiteMAD na Instagramie
Artykuł sponsorowany.