Czym jest Japandi? Przewodnik po stylu

Japandi to podejście do projektowania wnętrz, które jest połączeniem japońskiej i skandynawskiej estetyki. “Skandynawski i japoński styl łączy prostota i minimalizm“, mówi Paula Chamernik, stylistka wnętrz z BoConcept Warszawa. “Wnętrza mają minimalistyczny, funkcjonalny, ciepły i uspokajający charakter, a wraz z akcentami wabi-sabi zachwycają swoją niedoskonałością“. Czym wyróżnia się styl Japandi?

Naturalna harmonia Japandi wiele zawdzięcza Danii i długotrwałym więzom kulturowym między obydwoma krajami. Jest to dwustronne oddziaływanie, które rozpoczęło się ponad 150 lat temu, kiedy duńscy architekci, artyści i projektanci zaczęli podróżować do Japonii w poszukiwaniu nowych inspiracji. Wiele osób wierzy, że ślady tego wczesnego japońskiego wpływu można dostrzec w dzisiejszej duńskiej ceramice, meblach, planowaniu przestrzennym i minimalizmie. Odbywa się to z nieskrępowaną wzajemnością, ponieważ duński design jest poszukiwany w całej Japonii od wielu dziesięcioleci. Przejawia się to też we wspólnym szacunku obu narodów dla rzemieślników, kunsztu i naturalnych materiałów, w tym głównie drewna. Jednocześnie zarówno japońska filozofia “wabi-sabi”, jak i duńska “hygge” opierają się na głębokim uznaniu dla prostoty.

Dlaczego obie filozofie są tak dobrze dopasowane?

Wykorzystują organiczne linie oraz inspirowane naturą kolory i materiały“, mówi stylista wnętrz Damian Widowski. „Pomyśl o drewnie, szkle, ceramice, kamieniu i miękkich, bogatych tkaninach o neutralnych odcieniach. Kształty i formy są czyste i proste, ale wciąż zachęcające i ponadczasowe. Tworzą organiczny, ciepły i współczesny look“.

Od czego zacząć? Utrzymaj porządek…

Minimalizm jest niezbędny dla wnętrz w stylu Japandi“, mówi Paula Chamernik. “Stwórz swobodną, przestrzenną atmosferę, wolną od bałaganu. Wybierz meble o prostych liniach i stonowanej kolorystyce. Trzymaj się z dala od wzorów i form z dużą ilością ornamentów – im prościej, tym lepiej.

Japońskie wnętrza znane są z tego, że są czyste, minimalistyczne i skupiają się na prostych, niskich formach mebli, które są przede wszystkim funkcjonalne. To w dużej mierze przypadek, w którym mniej znaczy więcej“, mówi Damian Widowski.

W jakie kluczowe elementy warto zainwestować?

Najważniejszym meblem, w który warto zainwestować jest sofa, a kolejno zbudowanie wokół niej całego wnętrza. Jest bohaterem każdej przestrzeni i będzie jednym z największych elementów w salonie”, wyjaśnia Paula Chamernik. “Zdecyduj się na model o czystych liniach otapicerowany naturalną tkaniną, jak Lazio lub Wellington. Sofy Modena, Carmo i Hampton, to dobre przykłady z kolekcji BoConcept do inspirowanego Japonią pomieszczenia. Leżanka fusion zaprojektowana przez Oki Sato ze studia nendo to kolejna propozycja, która łączy japońską estetykę z duńską funkcjonalnością.

 

Sofa Carmo marki BoConcept

Kluczowa jest natura

Naturalne ciepło drewna jest pożądane zarówno w japońskim, jak i duńskim wzornictwie. Zastosuj je w swoim domu za pomocą funkcjonalnych mebli“, tłumaczy Paula Chamernik. „Witryna Lund to połączenie ciepłego dębu z czarnymi akcentami na drzwiach i nogach, a regał Como i drewniane wykończenie stolika kawowego Madrid są doskonałymi akcentami.

Inwestowanie w materiały takie jak nowozelandzka wełna Wellington lub piękne skóry będą również długoterminową inwestycją, która bardzo dobrze pasuje do estetyki Japandi“, mówi Damian Widowski. Jest to styl, który zaprasza również na zewnątrz. “Możesz wprowadzić naturalne akcenty z roślinami, najlepiej w doniczkach z terakoty.

Naturalne kolory

Styl Japandi można podzielić na dwa kierunki. Osoby, które skłaniają się ku ekspresji skandynawskiej, prawdopodobnie wybiorą białą lub neutralną paletę z bogatymi akcentami. Inni postawią na duże plamy bogatej kolorystyki na ścianach i w formie elementów dekoracyjnych. “Projekt wnętrza powinien zaczynać się od doboru odpowiedniej kolorystyki“, mówi Paula Chamernik. “Ściany i podłogi powinny być neutralne (beżowe, białe, ciemnoszare, brązowe lub zielonkawe), ciepłe i z zarysowaną teksturą, aby dodatkowo podkreślić styl pomieszczenia.”

Zwróć uwagę na światło

Dobrze dobrane oświetlenie pomaga stworzyć uspokajającą atmosferę. “Miękkie, ciepłe i rozproszone światło oraz używanie oświetlenia strefowego, a nie pojedynczego źródła światła to podstawa“, dodaje Damian Widowski. “Minimalistyczna lampa podłogowa, kilka lamp stołowych umieszczonych w różnych miejscach w pokoju oraz wiszące lampy nad stołem jadalnianym pomogą uzyskać przyjemny nastrój.” Lampa Paddle o zakrzywionym organicznym kształcie lub inspirowany naturą model Pine Cone to świetne opcje dla Japandi.

Lampa Paddle marki BoConcept

Akcesoria dobrane z uwagą

Filozofie stojące za językami projektowania obu narodów skupiają się na doborze akcesoriów, które plasują funkcjonalność ponad aspektami dekoracyjnymi. „Pomyśl o nieszkliwionej ceramicznej zastawie stołowej, wazonach i kilku książkach. To tutaj możesz dodać inspirowane naturą tekstury do swojej przestrzeni”, sugeruje Paula Chamernik. “Dywan z juty lub wełny, okrągły ceramiczny stolik pomocniczy i siedzisko tapicerowane ciepłą, neutralną lub brązowawą tkaniną“. Połącz domową, skandynawską wygodę z japońską niedoskonałością poprzez kontrastujące tekstylia oraz wyselekcjonowane elementy dekoracyjne. “Suszone trawy w kamionkowym wazonie, białe świece, drewniane tace, ścienne wachlarze i miękkie poduszki mogą być idealnymi akcentami.”

źródło: BoConcept (www.boconcept.com/pl-pl)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Styl Japandi | Meble | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.