Czyszczenie socrealizmu. Budynek przy ul. Jagiellońskiej na Pradze jak nowy

Widać już pierwsze efekty prac, dzięki którym budynek przy ulicy Jagiellońskiej na Pradze w Warszawie będzie wyglądał jak nowy. Zakończył się pierwszy etap remontu, a elewacja wykonana z piaskowca odzyskała jasną barwę.

Budynek przy ulicy Jagiellońskiej wzniesiono jako część zespołu osiedla Nowa Praga II w latach 1952-1956 według projektu architektów Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Podobnie jak na MDM, serce praskiego założenia stanowi duży plac, otoczony monumentalnymi, siedmiokondygnacyjnymi blokami mieszkalnymi. W przeciwieństwie jednak do śródmiejskiego odpowiednika, budynki tworzące to założenie, pozbawione są bogatego detalu. Reprezentacyjny charakter nadano im poprzez oblicowanie elewacji różnymi rodzajami kamienia oraz zastosowanie kolumn.

Prace remontowe polegały przede wszystkim na oczyszczeniu, wzmocnieniu i uzupełnieniu kamiennych płyt, którymi jest obłożona elewacja zabytku. Podczas jego budowy wykorzystano dwa rodzaje piaskowca: grubo ciosany o szaro-zielonej barwie oraz żółto-beżowy. Połączenie różnych kolorów i faktur kamienia dało ciekawy efekt, który jednak stał się nieczytelny na skutek osiadłych na powierzchni zanieczyszczeń i wieloletniego braku remontów.

Prace konserwatorskie przywróciły wyrazisty, ciepły kolor płyt na wyższych kondygnacjach, które teraz kontrastują z ciemniejszym przyziemiem. Podczas prac przywrócono również pierwotną kolorystykę betonowych kolumn w dolnych kondygnacjach, która nawiązuje do naturalnej barwy piaskowca.


Ze względu na wysoki koszt remontu, wspólnota mieszkaniowa zdecydowała się podzielić go na etapy. Miasto st. Warszawa wsparło w 2021 roku ją dotacją w wysokości niemal 200 tys. zł. Jest to kolejny remont w otoczeniu pl. Hallera, jednej z wizytówek socrealistycznej architektury Warszawy, dofinansowany ze środków samorządowych.

Wspólnota budynku przy ul. Jagiellońskiej 56 zamierza kontynuować prace remontowe w kolejnych latach.

Czytaj też: Zabytek | Socrealizm| Architektura PRL | Warszawa| whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa