Damien Hirst prezentuje skarby z dna morza. Pracował nad nimi 10 lat!

„Treasures from the wreck of the Unbelievable” to prawdopodobnie najbardziej ambitna wystawa stworzona przez Damiena Hirsta. Po pierwsze dlatego, że tworzył ją aż 10 lat, po drugie dlatego, że kolekcja robi naprawdę niesamowite wrażenie, a przecież o to chodzi w sztuce.

Wystawa znajduje się obecnie w Wenecji. Na 5000 metrów kwadratowych przestrzeni muzeum Punta della Dogana stanęły dziesiątki antycznych rzeźb i narzędzi pozostałych po dawnych cywilizacjach. Wystawa opowiada historię wycieczki do wraku statku The Apistos, który miał przewozić bajecznie cenny ładunek.

Historia statku The Apistos do dziś nie jest w pełni znana i spędza sen z powiek poszukiwaczom skarbów. Według opisów kronikarzy pochodzących z Cesarstwa Rzymskiego, między innymi Luciusa Longinusa, statek był gigantycznym, przełomowym jak na tamte czasy statkiem transportowym, należącym do bogatego kupca, który wcześniej był niewolnikiem – Aulusa Calidiusa Amotana. Według ostatnich opisów, statek miał wypłynąć z portu w Myos Hormos i zmierzać do Alexandrii. Statek był po brzegi przepełniony cennymi kruszcami, rzeźbami, ceramiką i drogimi materiałami, takimi jak przyprawy czy egzotyczne drewno. Prawdopodobnie to właśnie przeładowanie przyczyniło się do zatonięcia okrętu.

Sama nazwa statku -The Apistos- oznacza „niewiarygodny”. Właśnie takie wrażenie miał robić gigantyczny statek wpływający do portu. Pomimo tego, że zatonął najprawdopodobniej w pierwszym wieku naszej ery, to udało się go odnaleźć dopiero w 2008 roku u wybrzeży Afryki.

Właśnie dlatego powstała kolekcja dzieł Damiena Hirsta. Jej inspiracją były bajeczne skarby znalezione na dnie morza, jednocześnie dodał im charakterystycznego dla siebie surrealistycznego wyglądu. Nie dziwi nas to, kogo nie interesują tajemnicze zaginienia, bajeczne fortuny i rozwiązywanie zagadek sprzed tysięcy lat. Poniżej prezentujemy kolejno zdjęcia z wystawy, dalej oryginalne fotografie z odnalezienia wraku.