Dark nordic we Wrocławiu. Mieszkanie zaprojektowała architektka Monika Staniec

Dark nordic to stosunkowo młody styl, który powstał w wyniku ewolucji stylu skandynawskiego. Od subtelnego stylu scandi różni się w głównej mierze odmienną paletą kolorystyczną, która oparta jest na ciemnych barawach i wyraźnych kontrastach. Zaglądamy do 80-metrowego mieszkania we Wrocławiu, które zaprojektowała architektka Monika Staniec.

Mieszkanie w stylu dark nordic składa się z kilku pomieszczeń: przedpokoju, salonu z aneksem kuchennym i jadalnią, sypialni, łazienki i dwóch mniejszych pokoi. Zadaniem architektki było przeprojektowanie wszystkich pomieszczeń oprócz małych pokoi, bowiem te jeszcze nie mają przeznaczenia.

Mieszka w nim młode małżeństwo i ich czworonożny przyjaciel.  Właściciele od początku znali styl wnętrza, w którym chcą mieszkać. To dark nordic. Ustawienie deweloperskie projektowanych pomieszczeń zostało zmienione, co architektka tłumaczy następująco:

“Poprzedni aneks kuchenny był projektowany tylko we wnęce kuchennej. Wykonując projekt zmieniłam ustawienie i lodówkę, piekarnik oraz cargo przeniosłam na ścianę, która w kształt litery „L” łączy się ze ścianą medialną i miejscem do przechowywania w salonie. Dzięki temu zabiegowi, udało się wygospodarować wygodny blat roboczy (wykonany z Corianu), ciekawą i nowoczesną bryłę wnętrza. Minimalistyczne linie mebli zbudowane są z dwóch tekstur: laminat drewniany oraz czerń z rysunkiem przecierek.” – mówi Monika Staniec 


W open space stoi solidny, drewniany stół i kilka krzeseł, nad jadalnią wisi geometryczna lampa. W salonie stoi jedynie sofa, a za nią na ścianie wiszą półki na zieleń i książki. Podłoga pokryta jest panelami winylowymi, wybór był oczywisty od początku. Są idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy zwierząt. Efektów strukturalnych dodają plecionkowe zasłony, doświetlone zza listwy światłem led, oraz płyty betonowe na ścianie medialnej.

Ten sam efekt betonu powtórzony jest w przedpokoju przy siedzisku. Tutaj również pojawiają się półki na odłożenie podręcznych rzeczy po wejściu do mieszkania. Ciekawym zabiegiem jest użycie dwóch rodzajów drzwi – te do sypialni i łazienki są drzwiami ukrytymi, a to pozostałych pokoi to błyszczące czarne drzwi, które ciekawie mienią się blikami światła. W przedpokoju znajduje się również ukryta za lustrem szafa, pełni funkcję gospodarczą i garderoby. W ogromnej tafli lustra odbija się czarna ściana z ukrytymi drzwiami.

W łazience, która mierzy około 7 m2, znajduje się wanna z opcją prysznicową, toaleta, umywalka ustawiona na blacie oraz szafa, która chowa w sobie pralkę, suszarkę, miejsce na środki czystości. Nad toaletą, za frontami oklejonymi mozaiką ceramiczną, również znajdują się półki. Ostatnim miejscem do przechowywania jest szafka lustrzana nad blatem umywalkowym i szuflady w szafce umywalkowej. Łazienka jest dzięki tym rozwiązaniom niezwykle funkcjonalna. 

Kolorystyka jest kontynuacją części dziennej, dominuje tutaj czerń, drewno w postaci kafli, szarości. Sypialnia została podzielona na dwie strefy: sypialnianą i garderobianą. Ciemna tonacja pomieszczenia i dodatek butelkowej zieleni tworzą przyjemną atmosferę. Kameralne pomieszczenie nie jest jeszcze w całości wykończone. Właściciele pragną doposażać swój dom z czasem, aby wybierać najbardziej funkcjonalne rozwiązania i stawiać na jakość mebli, dodatków.

Użyte materiały:
panele winylowe Quick Step
drzwi Porta i DRE
płyty laminowane Kronospan
Blaty Corian
Kafle Paradyż, Tubądzin
Stelaż i przycisk WC Geberit 

Czytaj też: Mieszkanie | Apartament | Architektura w Polsce | Wnętrza |

źródło: www.monikastaniec.com