Royal Academy of Arts, przykładowa realizacja Davida Chipperfielda

David Chipperfield został laureatem nagrody Pritzker Architecture Prize 2023

David Chipperfield laureatem nagrody Pritzker Architecture Prize 2023 nagrody uznawanej na arenie międzynarodowej za najwyższe wyróżnienie w dziedzinie architektury. Konkurs organizowany od 1979 roku często nazywany jest Oscarem Architektury. Wielkie gratulacje! 

Konkurs po raz pierwszy zorganizowany został w 1979 roku przez nieżyjącego już Jay’a A. Pritzker’a jego żonę Cindy. Zaszczytna nagroda jest przyznawana co roku żyjącemu architektowi, którego prace przyniosły spójny znaczący wkład w rozwój ludzkości środowiska zbudowanego poprzez sztukę architektury.

Rodzina Pritzkerów to właściciele międzynarodowego biznesu z siedzibą główną w Chicago, m.in. sieci hoteli Hyatt, zlokalizowanych na całym świecie. Pritzkerowie znani są również z wspierania aktywności edukacyjnych, naukowych, medycznych i kulturalnych. Wiele procedur i forma Nagrody Pritzkera było wzorowanych na Nagrodzie Nobla. Laureaci Nagrody Architektonicznej Pritzkera otrzymują dotację w postaci 100 tys. dolarów, certyfikat oficjalnej pochwały i od 1987 roku brązowy medal, jak również limitowaną edycję rzeźby Henry’ego Moore’a, ofiarowaną każdemu laureatowi.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbywa się każdego roku, zazwyczaj w maju, w architektonicznie ważnym miejscu na świecie. W tym roku ceremonia wręczenia Nagrody Pritzkera 2023 odbędzie się maju w Atenach.
W uzasadnieniu swojej decyzji jury Pritzker Architecture Prize 2023 stwierdza: „Zawsze charakteryzujące się elegancją, powściągliwością, poczuciem trwałości, a także przejrzystymi kompozycjami i wyrafinowanym detalem, jego budynki za każdym razem emanują jasnością, zaskoczeniem, wyrafinowaną kontekstualnością i solidnością. W dobie nadmiernej komercjalizacji, „przeprojektowywania” i przesady, zawsze udaje mu się osiągnąć równowagę: pomiędzy nowoczesnym minimalistycznym językiem architektonicznym a swobodą ekspresji, pomiędzy abstrakcyjnymi stwierdzeniami a rygorystyczną elegancją nigdy nie pozbawioną złożoności”.

W odpowiedzi, David Chipperfield stwierdza: „Przyjmuję nagrodę jako zachętę do dalszego koncentrowania się nie tylko na istocie architektury i jej znaczeniu, ale także na wkładzie, jaki możemy wnieść jako architekci w stawienie czoła egzystencjalnym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi nierównościami społecznymiWiemy, że jako architekci możemy odgrywać bardziej znaczącą i zaangażowaną rolę w tworzeniu nie tylko piękniejszego świata, ale także sprawiedliwszego i bardziej zrównoważonego. Musimy sprostać temu wyzwaniu i pomóc zainspirować kolejne pokolenie do przyjęcia tej odpowiedzialności wizją i odwagą”.

Pełna lista wszystkich laureatów Pritzker Architecture Prize dostępna jest TUTAJ! 

źródło: https://davidchipperfield.com / https://pl.wikipedia.org
zdjęcia: / portretowe: Bruno Cordioli, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/  / zdjęcie ilustracyjne: Royal Academy of Arts

Czytaj też: Ciekawostki | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie