David Chipperfield laureatem nagrody Pritzker Architecture Prize 2023 – nagrody uznawanej na arenie międzynarodowej za najwyższe wyróżnienie w dziedzinie architektury. Konkurs organizowany od 1979 roku często nazywany jest Oscarem Architektury. Wielkie gratulacje!
Konkurs po raz pierwszy zorganizowany został w 1979 roku przez nieżyjącego już Jay’a A. Pritzker’a i jego żonę Cindy. Zaszczytna nagroda jest przyznawana co roku żyjącemu architektowi, którego prace przyniosły spójny i znaczący wkład w rozwój ludzkości i środowiska zbudowanego poprzez sztukę architektury.
Rodzina Pritzkerów to właściciele międzynarodowego biznesu z siedzibą główną w Chicago, m.in. sieci hoteli Hyatt, zlokalizowanych na całym świecie. Pritzkerowie znani są również z wspierania aktywności edukacyjnych, naukowych, medycznych i kulturalnych. Wiele procedur i forma Nagrody Pritzkera było wzorowanych na Nagrodzie Nobla. Laureaci Nagrody Architektonicznej Pritzkera otrzymują dotację w postaci 100 tys. dolarów, certyfikat oficjalnej pochwały i od 1987 roku brązowy medal, jak również limitowaną edycję rzeźby Henry’ego Moore’a, ofiarowaną każdemu laureatowi.
Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbywa się każdego roku, zazwyczaj w maju, w architektonicznie ważnym miejscu na świecie. W tym roku ceremonia wręczenia Nagrody Pritzkera 2023 odbędzie się w maju w Atenach.
W uzasadnieniu swojej decyzji jury Pritzker Architecture Prize 2023 stwierdza: „Zawsze charakteryzujące się elegancją, powściągliwością, poczuciem trwałości, a także przejrzystymi kompozycjami i wyrafinowanym detalem, jego budynki za każdym razem emanują jasnością, zaskoczeniem, wyrafinowaną kontekstualnością i solidnością. W dobie nadmiernej komercjalizacji, „przeprojektowywania” i przesady, zawsze udaje mu się osiągnąć równowagę: pomiędzy nowoczesnym minimalistycznym językiem architektonicznym a swobodą ekspresji, pomiędzy abstrakcyjnymi stwierdzeniami a rygorystyczną elegancją nigdy nie pozbawioną złożoności”. W odpowiedzi, David Chipperfield stwierdza: „Przyjmuję tę nagrodę jako zachętę do dalszego koncentrowania się nie tylko na istocie architektury i jej znaczeniu, ale także na wkładzie, jaki możemy wnieść jako architekci w stawienie czoła egzystencjalnym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi i nierównościami społecznymi. Wiemy, że jako architekci możemy odgrywać bardziej znaczącą i zaangażowaną rolę w tworzeniu nie tylko piękniejszego świata, ale także sprawiedliwszego i bardziej zrównoważonego. Musimy sprostać temu wyzwaniu i pomóc zainspirować kolejne pokolenie do przyjęcia tej odpowiedzialności z wizją i odwagą”.
Pełna lista wszystkich laureatów Pritzker Architecture Prize dostępna jest TUTAJ!
źródło: https://davidchipperfield.com / https://pl.wikipedia.org
zdjęcia: / portretowe: , https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ / zdjęcie ilustracyjne: Royal Academy of Arts
Czytaj też: Ciekawostki | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie