Dawna apteka zamieniona w elegancki dom. Projekt powstał na północy Portugalii

Budynki mieszkalne położone poza granicami dużych miast niosą ze sobą wiele zalet. Wśród głównych wymienić można funkcjonalność i spokój, ale to także opowieści o historii, kulturze i estetyce regionu. Wiejski dom w Paredes de Coura to projekt Tiago Sousa. Stary budynek został pierwotnie wzniesiony do celów komercyjnych jako apteka, a po modernizacji stał się eleganckim domem jednorodzinnym.

Architektura dawnej apteki

Obiekt usytuowany na szczycie wzniesienia przykuwał uwagę swoją unikatową formą. Duże otwory okienne, eleganckie detale kamieniarskie, w tym ościeżnice i nadproża, odróżniały go od tradycyjnej architektury lokalnej. Niestety, ten bogaty obraz zewnętrzny nie znajdował odzwierciedlenia we wnętrzu, które było monotonne, podzielone na małe, przygnębiające pomieszczenia. Wnętrze domu było zorganizowane w sposób funkcjonalny, ale pozbawiony koncepcji i harmonii. Centralne, wysokie pomieszczenie otaczały cztery mniejsze: sypialnia, kuchnia, łazienka oraz schowek. Na poddaszu, dokąd prowadziły wąskie schody, znajdowały się dwie dodatkowe sypialnie i niewielki schowek.

Wiejski dom – wyzwanie i metamorfoza

Z czasem właściciele domu podjęli decyzję o jego modernizacji i zapragnęli dostosować go do własnych wizji i potrzeb. Zdali oni sobie sprawę, że obecny układ nie oddaje w pełni potencjału budynku. Projekt miał na celu harmonizację przestrzeni i formy, by urzeczywistnić ich marzenie o pięknie i funkcjonalności. Parter domu został przekształcony w jedną otwartą przestrzeń, podzieloną na trzy części przez dwa eleganckie łuki. Stworzono w ten sposób kuchnię, salon i jadalnię. Piętro mieści biuro, łazienkę i schowek, a na poziomie -1, częściowo zagłębionym w ziemi, zlokalizowano dwie sypialnie, łazienkę i pralnię.

 

Główny element – symbolika łuku

Najważniejszym elementem projektu stał się łuk – symbol elegancji i motyw znany w architekturze od wieków. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, łuk definiuje przestrzeń i stanowi dekoracyjną dominantę. Pojawia się w fasadzie domu, wspomnianym już podziale parteru oraz na schodach. Łączą one wszystkie poziomy budynku, a wykonano je z betonu uzupełnionego drewnem, co w połączeniu z rytmem łuków na balustradzie tworzy wrażenie lekkości i harmonii z resztą projektu. Całość jest bardzo spójna i pomimo sporej ingerencji w historyczną bryłę dawnej apteki, budynek nadal dobrze wpisuje się w podmiejski krajobraz niewielkiej wioski na północy Portugalii.

Nazwa projektu: Casa Arco
Projekt: Tiago Sousa
Główny architekt: Tiago Sousa
Lokalizacja: Paredes de Coura, Portugalia
Rok przebudowy: 2024
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Metamorfoza | Portugalia | Elewacja | Modernizm | whiteMAD na Instagramie