Dawna fabryka oczyszczania spirytusu w Warszawie została wyremontowana

Obecnie to budynek mieszkalny. Dawna Fabryka Oczyszczania Spirytusu „Rektyfikacja Warszawska na Pradze” znajduje się przy ulicy Ząbkowskiej 33. Ceglany gmach wzniesiony został jeszcze w XIX wieku. Dziś można go oglądać w odnowionej formie.

Budynek wchodzi w skład zespołu dawnej Fabryki Oczyszczania Spirytusu „Rektyfikacja Warszawska na Pradze”. Koszt remontu częściowo refundowało miasto. Do niedawna wspólnota mieszkaniowa przy Ząbkowskiej 33 borykała się ze złym stanem technicznym budynku. Elewacja byłą zabrudzona i popękana, a lico cegieł miejscami mocno skorodowane.

Sytuację pogorszyły wstrząsy związane z prowadzoną kilka lat temu inwestycją na terenie zespołu fabrycznego, w skład którego wchodzi budynek – czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Już w 2015 i 2016 roku mieszkańcy zgłaszali problem złego stanu technicznego do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, wskazali wtedy nowe uszkodzenia, które ciągle powstawały.


W 2020 roku wspólnocie mieszkaniowej udało się przeprowadzić kompleksowy remont, który przyniósł bardzo dobry efekt. Naprawiono spękania murów, uzupełniono ubytki lica skorodowanych cegieł i przemurowano najbardziej zniszczone fragmenty. Dzięki starannemu oczyszczeniu metodą mikropiaskowania i przy użyciu specjalistycznych preparatów, elewacja odzyskała piękny, naturalny kolor. Efekt dopełnia ujednolicenie stolarki okiennej na klatkach schodowych i wymiana drzwi wejściowych.

Ze względu na wyjątkową wartość obiektu oraz dzięki pozytywnej ocenie przeprowadzonego remontu wspólnota mieszkaniowa w 2021 roku otrzymała od miasta częściową refundację kosztów przeprowadzonych prac w wysokości 70 tys. zł.

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Cegła | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły