Dawna synagoga w Poznaniu zmieni się w hotel Curio by Hilton?

O planach przebudowy synagogi i otwarcia w nim hotelu Curio by Hilton napisał serwis e-hotelarz.pl. Inwestycja miałaby wkrótce się rozpocząć.

SPRAWDŹ TEŻ: Więcej o historii synagogi przeczytacie w tekście Mateusza Markowskiego, który niedawno opublikował go TUTAJ.

Dawna synagoga znajduje się blisko centrum Poznania. To atrakcyjna lokalizacja, od Starego Rynku dzieli ją raptem 3-5 minutowy spacer. Synagoga jeszcze niedawno funkcjonowała jako miejska pływalnia. Obiekt jest jednak zamknięty i czeka na nowe życie.

Pierwsze informacje o otwarciu w synagodze hotelu pojawiły się już w 2017 roku. Informowaliśmy wtedy, że w środku ma powstać 100 pokoi. Ostatecznie poznańska gmina żydowska sprzedała obiekt warszawskiej spółce Omers jeszcze przed wybuchem pandemii.

Synagoga w Poznaniu zbudowana została na początku XX wieku. Podczas II wojny światowej Niemcy przebudowali synagogę na pływalnię. Jako basen funkcjonowała do 2011 roku. Najczęściej korzystali z niej studenci, którzy musieli zaliczyć godziny aktywności fizycznej.


Planów było wiele. Początkowo synagodze chciano przywrócić pierwotną funkcję. Jednak w Poznaniu gmina żydowska ma po prostu zbyt mało członków. Według innego pomysłu obiekt miałby zostać przebudowany na Centrum Judaizmu i Dialogu. Koszt prac szacowano na 50 mln złotych. Zabrakło inwestora, dlatego obiekt sprzedano z zamiarem otwarcia w środku hotelu.

Jak informuje serwis e-hotelarz.pl obecnie trwają prace nad projektem budowlanym. Pierwszy koncepcyjny projekt przygotowała poznańska pracownia bs architekci.

Hotele Curio to marka należąca do sieci Hilton Worldwide. Obiekty Curio powstają w nietypowych lokalizacjach, w budynkach z historią. Pierwszy hotel Curio w Polsce otwarto w Krakowie w byłym Hotelu Saskim.

Jeśli zainteresował Cię temat poznańskiej synagogi, zachęcamy do przeczytania artykułu na temat jej historii, który publikowaliśmy jakiś czas temu: https://www.whitemad.pl/nowa-synagoga/ 

Czytaj też: Poznań | Hotel | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe, Omers, e-hotelarz.pl