Dawna wozownia znajdująca się w zespole koszar we Wrześni przeszła znaczącą transformację, stając się nowoczesną krytą pływalnią. Przykład ten doskonale ilustruje, jak zabytkowe budynki mogą być adaptowane do współczesnych potrzeb, służąc lokalnej społeczności. Obiekt, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego, jest własnością miasta Września.
Remont wozowni, przeprowadzony zgodnie z wytycznymi Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, został zakończony i pozytywnie odebrany przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu w maju tego roku. Proces ten objął zarówno roboty budowlane, jak i prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie zabytkowej wartości obiektu.
Dawna wozownia obecnie. Fot. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Niestety, remont nie przebiegł bez problemów. W lipcu 2022 roku w budynku wybuchł pożar, który poważnie uszkodził konstrukcję dachu oraz pokrycie nad halą basenową. Ogień zniszczył prawie całe drewniane poszycie, a stalowe elementy zostały zniekształcone. Dodatkowo, podczas akcji gaśniczej hala basenowa oraz piwnice zostały zalane wodą. W wyniku tych zdarzeń konieczna była całkowita rozbiórka dachu oraz jego odbudowa. W ramach prac remontowych przeprowadzono również konserwację elewacji budynku, przywracając im pierwotny stan techniczny i estetyczny. Dodatkowo, wnętrze budynku zostało odnowione, z zachowaniem części elementów z lat 90. XX wieku, a także zaaranżowano otoczenie od strony elewacji frontowej. Wewnątrz znalazła się również ekspozycja związana z historią koszar we Wrześni.
Wozownia została wybudowana w pierwszej dekadzie XX wieku w południowo-zachodniej części zespołu koszarowego we Wrześni. Początkowo służyła 46. Pułkowi Piechoty Pruskiej. Budynek wymurowano z cegły na planie wydłużonego prostokąta. Posiada jedną kondygnację i dwuspadowy dach. Elewacje charakteryzują się kolorystycznym kontrastem między czerwoną cegłą a jasnym tynkiem, z szeregiem półkoliście zamkniętych bram od strony wschodniej i okien od strony zachodniej, ponad którymi znajdują się ozdobne szczyty. W latach 90. XX wieku zdewastowany obiekt został przekształcony na pływalnię, co nadało mu nowe, użytkowe przeznaczenie. Po niedawno zakończonym remoncie może jeszcze lepiej służyć mieszkańcom miasta.
Źródło: Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Czytaj też: Achitektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Basen