Dawna zajezdnia tramwajowa zmieniła się w nowoczesny biurowiec

Five to nowoczesny biurowiec w Pradze, który zbudowany został na terenie dawnej zajezdni tramwajowej. Architekci tak zaprojektowali obiekt, aby zachować maksymalnie dużo starego zabudowania. W efekcie powiększyli dawną halę o nowoczesną część.

Zajezdnia tramwajowa w dzielnicy Smichov zamknięta była od lat. Obiekt zbudowano z pewnymi wadami, pracownicy transportu miejskiego w Pradze narzekali na trudny dojazd do zajezdni. W efekcie częściej korzystali z punktów zlokalizowanych w innych miejscach czeskiej stolicy. Zadanie stworzenia projektu przebudowy dawnej zajezdni powierzono architektom z pracowni QARTA ARCHITEKTURA. Za prace budowlane odpowiedziana była firma Skanska.

Projektując kompleks Five architekci dokładnie przeanalizowali sąsiednią zabudowę. Cel był taki, by stworzyć nowoczesny biurowiec, który nie będzie przytłaczał swoją wielkością, ale dobrze wpisze się w linię zabudowy dzielnicy.

Oryginalna konstrukcja starej zajezdni nie została całkowicie zastąpiona. Cenne architektoniczne części zostały wkomponowane w nowy kompleks. Fronty zajezdni zostały zachowane w całości i otwarte dla pieszych – powstały tam przestrzenie handlowe i usługowe.

nowoczesny biurowiec


Elewację nowej części wykonano z perforowanego metalu i betonu. Beton architektoniczny zdominował wnętrze – materiał ten został celowo odsłonięty.

Na najwyższym piętrze budynku zbudowano taras widokowy, z którego rozpościera się panoramiczny widok na najcenniejsze zabytki Pragi, w tym Zamek Praski i Teatr Narodowy. Pracownicy biura będą mogli pracować na jego szczycie ciesząc się widokiem na miasto.

Czytaj więcej: Biuro | Renowacja | Cegła | Czechy

fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)