Dawne bunkry z okresu II wojny światowej zmienione na domki

Projekt przebudowy bunkrów przygotowali architekci z biura Lipton Plant Architects. Bunkry znajdują się na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Domki letniskowe miałyby powstać na Wybrzeżu Jurajskim. Projekt zakłada przekształcenie reliktów z okresu wojny w cel wakacyjnych wyjazdów. Goście mogliby więc tu wypocząć i poznać historię nie tylko regionu. Lokalne władze już przyznały zgodę na transformację schronów w prywatny kompleks domków mieszkalnych.

Dawne bunkry RAF przekształcone zostaną w dwupokojowe mieszkania. Każde z nich zyska duże przeszklenie, które kształtem przypomina ślad po wybuchu bomby. Przez takie przeszklenie będzie można podziwiać panoramiczny widok na wybrzeże. Powierzchnia takiego mieszkania to 76 m kw. Architekci planują, że wyeksponowane zostaną betonowe ściany, zbudowane zostaną tarasy i kuchnia.

Co ciekawe, podczas prac projektowych bunkry zyskały status dziedzictwa historycznego. Jednak przez dziesiątki lat bunkrami nikt się nie interesował, znajdowały się w trudno dostępnym terenie, które gęsto pokryła roślinność. Przebudowa domków umożliwi więc udostępnienie ich szerszemu gronu – teren wokół schronów zostanie uporządkowany, a cały kompleks zyska spacerowe alejki.


Bunkry znajduje się we wsi Ringstead, w pobliżu zabytkowej Chaty Pitta. Zakończenie budowy planowane jest na maj przyszłego roku. Z kompleksu goście będą mogli korzystać już latem 2022 roku.

Czytaj też: Historia | Domek letniskowy | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: Lipton Plant Architects