Dawne kamieniołomy zmieniły się w lokalną atrakcję turystyczną

Dawne kamieniołomy pozwoliły nam choć na chwilę przenieść się do Chin, a dokładniej na południe od Szanghaju do malowniczego okręgu Jinyun. Bardzo odważny projekt, dający nowe życie opuszczonym dawnym kamieniołomom zrealizowała Xu Tiantian z międzynarodowej pracowni architektonicznej dnA_design and architectures. Dzięki ciężkiej pracy architektów dawny blask odzyskało 9 z 3000 zapomnianych kopalni. 

Opuszczone kopalnie znajdują się w centralnej części prowincji Zhejiang. Obszar ten otaczają głównie lasy. Przez brak żyznej gleby, jak i ukształtowanie terenu produkcja rolna jest tam bardzo utrudniona. Z racji tego, lokalna gospodarka opierała się głównie na fachu kamieniarza. Dzisiaj kopalnie wykorzystywane są jako lokalne miejsca hodowli kurczaków, stawów rybnych lub są zwyczajnie opuszczone. W tym właśnie celu projektanci starali się przekształcić ruiny w ośrodki towarzyskie, które łączą w sobie nowoczesny świat w zabytkowej rzeźbie górskiej. Dzięki swoim działaniom pracownia architektoniczna pozwoliła odwiedzającym dostarczyć spektakularnych wrażeń przestrzennych przy wsparciu wyłącznie naturalnego światła i akustyce miejsca.


Głównym celem renowacji, jak i odbudowy kamieniołomów było nadanie im nowej funkcji społecznej i ekonomicznej. Pekińska architektka zaprojektowała wewnątrz obiektu przestrzenie do gromadzenia się lokalnej ludności, w których odbywają się wydarzenia kulturowe i społeczne. Wszystko zorganizowano z szacunkiem do krajobrazu oraz ponad 1000-letniej historii miejsca.

Dawne kamieniołomy z pewnością sprostają wyzwaniu, jakimi mogą być przedstawienia operowe i prezentacje, dzięki 38-metrowej wysokości — akustyka jest tutaj na bardzo dobrym poziomie. Wchodząc w głąb, po schodach turyści mogą eksplorować przestrzeń i obserwować zachód słońca między skałami. We wszystkich obiektach rozmieszczone są drewniane meble, które pozwalają odwiedzającym odpocząć. Goście mogą też wchodzić w interakcję z otoczeniem. Poszczególne miejsca kopalni charakteryzują się wyjątkowymi i przypadkowymi formami wyciętymi w skale, które połączone są siecią ścieżek i schodów.

W tym miesiącu odbędzie się wystawa pt. „KAMIENIOŁOMY JINYUN — KAMIENIOŁOM JAKO SCENA” na forum architektury AEDES w Berlinie. Pozwoli ona “zabrać” zwiedzających do kamieniołomów Jinyun i pozwoli zanurzyć się w cudownej instalacji na wielką skalę. Szereg modeli, zdjęć, planów i filmów podkreśli struktury wyrzeźbione w skałach. Przy realizacji instalacji, jak i wystawy uwzględniono podejście oparte na poszanowaniu środowiska: makiety wyprodukowane w Chinach, zostały przetransportowane pociągiem do Niemiec, a wszystkie pozostałe elementy wystawy zostały zamontowane w Berlinie.

O pracowni: 
DnA_Design and Architects – chińska pracownia projektowa założona przez architektkę Xu Tiantian, absolwentkę Harvard Graduate School of Design. Xu założyła pracownię w 2004 roku, obecnie zatrudnia 6 osób na różnych stanowiskach. Pracownia skupia się na projektach architektonicznych i urbanistycznych zarówno na małą, jak i dużą skalę. „Nasze podejście do projektów rozpoczyna się od badań i dyskusji nad kontekstem, programem i ich wzajemnym oddziaływaniem. Wierzymy, że są to fundamentalne elementy, które zdefiniują projektowanie i architekturę, aby dostosować się, zaangażować i wnieść wkład w nasze społeczeństwo pełne różnorodności i złożoności” – mówią o sobie architekci.

Czytaj też: Chiny | Ciekawostki | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://www.designboom.com
Architekt: DnA_design and architecture, Xu Tiantian
Zdjęcia: Wang Ziling