Dawne klepisko zmieniło się w park. Tak to się robi w Gdyni!

Nowy park kieszonkowy powstał na Leszczynkach w Gdyni. To mała zmiana, ale pokazuje, w jaki sposób można w przyszłości zmieniać zaniedbane tereny.

Park kieszonkowy otwarto przy ulicy Morskiej na Leszczynkach w Gdyni. To “Kieszonka na fali”.

Jestem szczęśliwy, że kolejne miejsce na mapie naszego miasta ożywa, nabiera kolorów i zachęca do wypoczynku. To kontynuacja realizacji zwycięskiego projektu wybranego przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 – mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk.

To już kolejny mały park otwarty w tym roku. Tym razem skrawek zieleni zaaranżowano w stylu organicznym. Jego koncepcja opiera się na założeniu, że przestrzeń powinno się kształtować w analogii do natury. Geometria tego miejsca jest płynna, plastyczna, co może kojarzyć się z nadmorskim krajobrazem Gdyni, organizmami morskimi lub falami obmywającymi brzegi i wyspy, które w parku są symbolizowane przez niewielkie ogrody deszczowe.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich gatunków roślin każda z wysp ma swój indywidualny styl – charakterystyczny kolor i strukturę. Obok nich w parku są też łąki kwietne z roślinami miododajnymi, które mają przyciągać pożyteczne owady – dodaje naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta Tadeusz Schenk.


Dzięki rabatom deszczowym oraz nawierzchni przepuszczalnej zieleń będzie mogła lepiej zatrzymać wodę po silnych opadach. Umożliwi to również retencjonowanie wody opadowej. To z kolei przyczyni się do lepszego jej wykorzystania, wychwytywania zanieczyszczeń i korzystnego wpływu na mikroklimat okolicy. W sumie powierzchnia nowego ogrodu wynosi 1909 m kw. W parku ustawiono też elementy małej architektury. Przetargi na kolejne parki kieszonkowe w Gdyni ogłoszony zostanie z końcem lata.

Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. Założeniem wnioskodawców było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do chwili odpoczynku w otulinie kojącej przyrody. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta. Koszt realizacji parków kieszonkowych to niemal 630 tys. Zł.

Czytaj też: Zieleń | Ekologia | Gdynia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

PRZESUŃ SUWAK PRZED i PO:

źródło: UM Gdynia