Decyzję o wpisie do rejestru zabytków podjął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. „Złota kurka” znajduje się w budynku przy ulicy Marszałkowskiej 55/73 w Warszawie.
Dawny bar mleczny „Złota kurka” oddano do użytku w 1952 roku. Lokal składa się z przestrzeni gastronomicznej na parterze i na antresoli. Dodatkowo są tu pomieszczenia kuchenne, gospodarcze, piwnice i toalety. Co ciekawe, rok temu odkryto liczne zdobienia, które w wyniku nieudolnych remontów zamalowano lub zabudowano.
Ściany w sali konsumpcyjnej na parterze ozdobiono dwiema wielkoformatowymi mozaikami autorstwa Hanny Żuławskiej, wykonanymi przez zespół absolwentów Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie z materiału pozostałego po wykonaniu dekoracji mozaikowej podcieni bloku nr 3A przy pl. Konstytucji oraz zegara na elewacji bloku 1A. Wnętrza udekorowano również płytkami ceramicznymi, zaprojektowanymi przez Bolesława Książka, wykonanymi przez uczennice szkoły zawodowej o profilu ceramika w Łysej Górze oraz gładkimi płytkami z Radomskich Zakładów Ceramiki Technicznej. W latach 60. XX wieku na elewacji przed wejściem do baru zamontowano neonowy napis „BAR MLECZNY” z logotypem w kształcie butelki mleka i głowy krowy. Bar zamknięto w 2020 roku.
Wnętrze baru zaprojektował Leon Dębnicki. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przytacza fragment artykułu z magazynu Stolica z 1953 roku, w którym podkreślono innowacyjność wykorzystanej ceramiki do wystroju wnętrz: „Cztery momenty są przyczyną dużej wartości ceramiki w tworzywie wnętrz, a mianowicie: praktyczność, higieniczność (łatwa zmywalność i utrzymanie czystości), duży efekt dekoracyjny i stosunkowo bardzo duża taniość”, podkreślał inż. Dębnicki w artykule (Stolica, 1953, nr 46, s. 5).
Ciekawostką są mozaiki Hanny Żuławskiej. Na jednej mozaice przedstawienia grupy kóz, owiec, ptaków, na drugiej grupy krów, kur z kurczętami. Szkliwione płytki ceramiczne o zróżnicowanym kształcie zamontowane zostały na zaprawie mineralnej. Pozostałe ściany wyłożone są jasnobeżowymi płytkami ceramicznymi gładkimi i zdobionymi w formacie ok. 15 x 15 cm. Płytki wykonano ręcznie, w technice rożkowej, z przedstawieniami zwierząt domowych i dzikich oraz kwiatów.
Wnętrze dawnego baru mlecznego „Złota Kurka” posiada dużą wartość dokumentacyjną jako jeden z nielicznych tak kompletnie zachowanych lokali usługowych pochodzących z okresu budowy osiedla MDM – mówi Jakub Lewicki.
Wpis do rejestru zabytków oznacza, że właściciel obiektu nie będzie mógł usunąć chronionych elementów. Jest więc szansa, że w przyszłości zostaną dokładnie odnowione.
Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie