Dawny biurowiec Siemensa w Łodzi zostanie wyremontowany

Kamienica od chwili powstania pełniła funkcje handlowe i biurowe. Dawny biurowiec Siemensa zbudowany został w 1915 roku. Wkrótce rozpocznie się jego remont, dzięki któremu w środku powstaną mieszkania. Prace wykonane zostaną według projektu przygotowanego przez pracownię 3D Architekci.

Dawny biurowiec Siemensa zbudowany został w stylu neobarokowym. Kamienica ma cztery kondygnacje i znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 96. Jej projekt prawdopodobnie został przygotowany w Niemczech. Zbudowana została dla Spółki Akcyjnej Polskich Elektrycznych Fabryk Siemens. Już po II wojnie światowej swoje siedziby miały tu redakcje lokalnych gazet.

Wkrótce dawne biurowe pomieszczenia zmienią swoje przeznaczenie. Inwestor chce w środku stworzyć przestronne mieszkania, a parter udostępnić dla handlu i usług.

Były już różne plany przebudowy tej nieruchomości, nawet dość śmiałe. W naszym projekcie postawiliśmy na zachowanie i odnowę stanu obecnego, bez spektakularnej nowej zabudowy. Widocznymi zmianami będzie jedynie nadbudowa budynku frontowego wraz z przebudową strychu, co pozwoli stworzyć tam dwupoziomowe apartamenty, a także dobudowa nowej kondygnacji jednej z oficyn – czytamy wypowiedź Jakuba Krzysztofika ze pracowni 3D Architekci, którą opublikował serwis lodz.pl.

Zmiany nie będą zatem rewolucyjne, ale pozwolą podkreślić największe atuty budynku. Tu warto zwrócić uwagę na ogromne przeszklenia – budowniczowie ponad stu laty mogli zrealizować taki projekt dzięki żelbetonowej konstrukcji.

Tak budynek wyglądał w 2006 roku, fot. HuBar, wikimedia.org, licencja CC 2.5

Dziś budynek wpisany jest do rejestru zabytków, dlatego jego remont będzie się odbywał we współpracy z konserwatorem. Inwestor ma już doświadczenie w rewitalizacji zabytków. Przykładem jest remont kamienicy Reinholda Finstera z 1891 r., która znajduje się na rogu ulic Kilińskiego i Włókienniczej w Łodzi. Budynek odnowiono i zadbano o historyczne detale, takie jak mająca ponad 130 lat drewniana brama.

Pracownia 3D Architekci założona została w 2000 roku przez Jakuba Krzysztofika. Dziś zespół architektów działa w swoim biurze w Łodzi i na koncie ma liczne projekty rewitalizacyjne tamtejszych zabytków. W portfolio pracowni znaleźć też można projekty mieszkaniowe, komercyjne jak i projekty domów jednorodzinnych.

projekt: 3D Architekci – Jakub Krzysztofik, Lech Grabski, Patrycja Jędrzejczyk

źródło: UM Łódź

Czytaj też: Łódź | Miasto | Kamienica | Metamorfoza | Ciekawostki | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły