Dawny pensjonat Abrama Gurewicza po gruntownym remoncie [ZDJĘCIA]

Budynek znajduje się w Otwocku pod Warszawą. Pensjonat Abrama Gurewicza jest przykładem dawnej zabudowy w stylu Świdermajer. Niedawno gmach wyremontowano i przebudowano, otwierając wewnątrz klinikę medyczną Mirai Clinic. Renowacja budynku została zgłoszona do konkursu EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award!

Pensjonat Abrama Gurewicza zbudowany został w 1921 roku. Ówcześnie region ten był popularnym miejscem, w którym warszawiacy odpoczywali i wracali do zdrowia. Ze względu na wielkość oraz ilość architektonicznych detali zespół Grupa 5 Architekci musiał szczegółowo zapoznać się z historią miejsca.

Celem prowadzonych prac jest adaptacja i rozbudowa obiektu na potrzeby wysokiej klasy centrum medycznego z rozbudowaną diagnostyką ciężką, oddziałem łóżkowym oraz blokiem operacyjnym oraz częścią hotelowo-rekreacyjną z zapleczem gastronomicznym, a przede wszystkim przywrócenie obiektowi jego dawnego blasku – tłumaczą autorzy projektu renowacji.

Stan techniczny budynku był katastrofalny, dlatego tak zachwyca jego renowacja. Podczas prac dokładnie odnowiono ażurowe elementy dekoracyjne oraz oryginalne elementy wnętrza takie jak: piece kaflowe, balustrady i okucia wewnętrzne.


Jednym z kluczowych dla wartości artystycznej elementów jest położenie budynku dawnego pensjonatu wśród leśnego ogrodu i jego powiązania z otoczeniem za pomocą otwartych altan, przeszkleń oraz tarasów. Kompleks uzupełniają dwa pawilony: techniczny i rekreacyjny położone na terenie działki w dużej bliskości obiektu. Ich bryły nie przekraczają gabarytów poszczególnych skrzydeł.

Czytaj też: Renowacja | Zdrowie | Zabytek | Drewno | whiteMAD na Instagramie

fot. Marcin Czechowicz i Adam Grzesik, źródło: Grupa 5 Architekci

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły